لینک های دسترسی

Breaking News

آغاز کمپاین پولیو در افغانستان؛ ۹.۹ میلیون کودک واکسین می‌شوند


صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال (یونیسف) در افغانستان از آغاز دور تازۀ کمپاین واکسین پولیو در این کشور خبر داد.

یونیسف گفته است که این کمپاین از امروز دوشنبه ۱۳ دسمبر (۲۲ قوس) در ۳۰ ولایت افغانستان آغاز و برای مدت چهار روز ادامه خواهد داشت.

این ادارهٔ ملل متحد همچنین گفته است که کمپاین دیگر به هدف جلوگیری از فلج کودکان در ولایات بلخ، پکتیا، غزنی و غور هفته آینده آغاز خواهد شد.

بر اساس معلومات این صندوق، قرار است در این دور، ۹.۹ میلیون کودک زیر سن پنج سال واکسین شوند.

نخستین دور این کمپاین در ماه نومبر امسال آغاز شد و در آن مرحله، ۸.۵ میلیون کودک، واکسین پولیو دریافت کردند. یونیسف با نشر اعلامیه‌ای افزوده که در دور جدید، کودکان در ساحاتی تحت پوشش پولیو قرار خواهند گرفت که پیش از این، آنان این واکسین را دریافت نکرده اند.

یونیسف به نقل از داپنگ لوو، نماینده سازمان جهانی صحت در افغانستان گفته است: "ما در حال تشدید تلاش‌ها برای دست‌یابی به حداکثر کودکان در سراسر افغانستان استیم، اما نیاز است تا به شکل دوام‌دار به مناطقی که در چند سال گذشته نتوانستم برویم، دسترسی داشته باشیم."

آقای لوو همچنین گفته است که اقداماتی موثری برای محو پولیو در افغانستان روی دست گرفته شده و این برنامه‌ها در سال پیش‌رو گسترش خواهد یافت.

نمایندۀ سازمان جهانی صحت تاکید کرده که قرار است در سال ۲۰۲۲ میلادی، شش کمپاین سراسری واکسین پولیو در افغانستان راه‌اندازی خواهد شد و در این کمپاین‌ها، تمامی کودکان زیر سن پنج سال واکسین خواهند شد.

صندوق وجهی ملل متحد برای اطفال در افغانستان همچنین گفته است که در سال جاری میلادی، تنها چهار واقعه پولیو در این کشور به ثبت رسیده است. یونیسف با ابراز امیدواری اضافه کرده که امسال در مقایسه به هر سال دیگر، کمترین واقعات پولیو در این کشور ثبت شده است.

ملل متحد از مردم خواست که با واکسیناتوران همکاری کنند و افزوده که مقام‌های طالبان باید امنیت آنان را در کابل و ولایات تامین کنند.

این در حالی است مقام‌های صحی افغان حدود سه هفته پیش، از ثبت دو واقعۀ جدید پولیو در افغانستان خبر دادند که به گفتۀ آنان، مبتلایان جدید پولیو یک پسر ۲۵ ماهه و یک دختر ۱۰ ماهۀ باشندۀ ولسوالی امام صاحب ولایت کندز استند.

آنان همچنین گفته اند که بسیاری کودکانی که به ویروس پولیو مبتلا شدند، هیچ واکسین دریافت نکرده اند.

افغانستان و پاکستان دو کشوری در سطح جهان است که ویروس پولیو هنوز هم از کودکان آن قربانی می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG