لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن و مک‌کارتی: مذاکرات در مورد قرضه 'موثر' بود،‌ اما هیچ توافقی صورت نگرفت


از چپ به راست، جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده،‌ و کیون مک‌کارتی، رییس مجلس نمایندگان کانگرس امریکا از حزب جمهوریخواه

جو بایدن،‌ رییس جمهور ایالات متحده و کیون مک‌کارتی، رییس مجلس نمایندگان کانگرس،‌ روز دوشنبه ۲۲ می (اول جوزا) گفتند که پس از ماه‌ اختلافات در مورد افزایش سقف قرضه، نخستین گفتگوهای یک به یک آنان "موثر" بود، اما اختلافات در این مورد همچنان مانع هرگونه توافق بالقوه می شود.

مذاکره میان بایدن و مک‌کارتی روز دوشنبه در قصر سفید پس از آن صورت گرفت که رییس جمهور ایالات متحده سفر آسیایی خود را کوتاه کرد تا با قانونگذاران جمهوریخواه در مورد سقف قرضه به توافق برسد که بر اساس آن حکومت این کشور قادر به پرداخت صورت حساب‌های مالی خویش شود.

مک‌کارتی، رییس مجلس نمایندگان ایالات متحده از حزب جمهوریخواه، پس از مذاکره با رییس جمهور بایدن گفت:‌ "من حس کردم که ما یک گفتگوی موثر داشتیم. هنوز توافقی بین ما صورت نگرفته است، اما من حس کردم که گفتگو در زمینه‌هایی که اختلاف نظر داریم، موثر بود."

مک‌کارتی به خبرنگاران گفت که مذاکره‌کنندگان دو جناح قصد دارند شب و روز کار کنند تا طرفین را با هم نزدیکتر کنند و تاکید کرد که با رییس جمهور بایدن هر روز صحبت می‌کند تا راه حلی برای اختلافات در مورد سقف قرضه پیدا کنند.

محدودیت‌های قرضهٔ ایالات متحده به‌طور دوره‌ای افزایش می‌یابد تا قرضه‌های که قبلاََ تصویب و مصرف شده اند،‌ بازپرداخت شود. اما جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان امریکا این بار اصرار دارند که به خاطر باز پرداخت قرضه‌ها، مصارف حکومت باید کاهش یابد.

میزان قرضه ملی ایالات متحده در حال حاضر ۳۱.۴ تریلیون دالر است و در چند سال اخیر به موضوع بحث‌برانگیز تبدیل شده است.

رییس جمهور بایدن هنگام نشست با مک‌کارتی گفت:‌ "من خوش‌بین استم. ما پیشرفتی خواهیم داشت" و افزود که هر دو جناح درک‌ می‌کنند که برای حل این بن بست، مسوولیت‌های قابل ملاحظه دارند. بایدن پس از مذاکره نیز مانند مک‌کارتی گفت که این گفتگو‌ها ''موثر'' بوده، اما تاکید کرد که در برخی ساحات، اختلافات هنوز هم موجود است.

پیش از این مک‌کارتی گفته بود تا زمانی که دموکرات‌ها کاهش قابل توجهی در بودجه را نپذیرند، قرضۀ ملی را افزایش نخواهد داد.

جنجال بر سر بودجه به اندازهٔ جدی است که جنیت یلن، وزیر مالیۀ امریکا، در اوایل ماه می هشدار داد که اگر کانگرس در هفته‌های آینده اقدامی نکند، وضعیت به هرج‌و‌مرج اقتصادی و مالی منجر خواهد شد.

خانم یلن همچنان هشدار داد که اگر میزان قرضه‌گرفتن افزایش نیابد، ممکن است این کشور نتواند به تعهدات مالی خود عمل کند و با "خطر جدی عدم پرداخت قرضه" مواجه شود.

وزیر مالیۀ امریکا در نامه‌ای به کیون مک‌کارتی، رییس مجلس نمایندگان و دیگر رهبران، نوشت: "بهترین حدس ما این است که اگر کانگرس تا تاریخ تعیین‌شده، میزان قرضه‌ها را افزایش یا به تاخیر نیندازد، نمی‌توانیم تا اوایل ماه جون، شاید اول جون همه تعهدات مالی حکومت را انجام دهیم."

بخشی از این گزارش از خبرگزاری فرانس پرس گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG