لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن پیش از شرکت در نشست ناتو به بریتانیا سفر کرد


جو بایدن،‌ رییس ایالات متحده،‌ روز یکشنبه نهم جولای (۱۸ سرطان) به بریتانیا رسید و قرار است با مقامات ارشد آن کشور ملاقات کند.

طیارهٔ ایرفورس ون مربوط رییس ایالات متحده در میدان هوایی استانستد واقع در شمال لندن به زمین نشست.

در جریان سفر به بریتانیا،‌ بایدن با چارلز سوم، پادشاه بریتانیا، و ریشی سوناک، صدراعظم آن کشور،‌ در مورد تقویت روابط میان دو کشور صحبت خواهد کرد.

رییس جمهور ایالات متحد هنگام سفر به سمت لندن،‌ از طریق تماس تیلفونی با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، صحبت کرد تا انقره را متقاعد کند که به عضویت سویدن در ناتو توافق کند.

جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، هنگام پرواز به سمت لندن،‌ به صدای امریکا گفت که نمی‌داند سویدن چه زمانی به عضویت ناتو پذیرفته خواهد شد، اما تاکید کرد که آن کشور باید به اسرع وقت به عضویت این پیمان نظامی قبول شود. او گفت:‌ "ما باور داریم که باید راهی برای انجام این کار وجود داشته باشد.''

فنلند و سویدن پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین برای کسب عضویت ناتو درخواست دادند. فنلند توانست پس از کسب منظوری انقره، عضویت ناتو را به دست بیاورد، اما ترکیه که عضو ناتو است، تا کنون با پیوستن سویدن به این پیمان توافق نکرده است.

رییس جمهور ترکیه از سویدن خواسته است تا در بدل حمایت عضویت این کشور در ناتو، ده‌ها تن از کردهایی را به ترکیه بسپارد که انقره آنان را به انجام اعمال تروریستی و دخیل بودن در کودتای ناکام سال ۲۰۱۶ متهم کرده است.

اما روابط دو کشور در پی رویدادهای سوختاندن نسخه‌های از قرآن در استکهلم کشیده شده و رییس جمهور اردوغان به سویدن هشدار داده است که در رابطه به درخواست کسب عضویت ناتو، از ترکیه توقع خیرخواهانه نداشته باشد.

رییس جمهور بایدن پس از سفر به بریتانیا قرار است به لتوانیا سفر کند و در ۷۴مین نشست سران پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو - تاریخ ۱۱ تا ۱۲ جولای- اشتراک کند.

انتظار می‌رود که نشست رهبران ناتو در لتوانیا روی مسایل مختلف امنیتی از جمله تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین،‌ تهدید روز افزون چین در منطقه و پیوستن سویدن به عضویت این پیمان نظامی تمرکز کند.

بایدن پس از اشتراک در نشست سران ناتو قرار است به تاریخ ۱۳ جولای به هلسینکی، پایتخت فنلند،‌ سفر کرده و در نشست رهبران اروپای شمالی —دنمارک، فنلند، آیسلند،‌ ناروی و سویدن اشتراک کند.

نشست سران پیمان اتلانتیک شمالی در حالی برگزار می‌شود که تهاجم نظامی روسیه در اوکراین هنوز هم ادامه دارد. ایالات متحده و متحدین اروپایی آن تاکید کرده اند که از کیف تا زمانی حمایت خواهند کرد که روسیه مناطق اشغال شدهٔ اوکراین را ترک کند.

XS
SM
MD
LG