لینک های دسترسی

Breaking News

تعهد غنی به برگزاری انتخابات در مراسم افتتاح شورای ملی


دورۀ قانونی ولسی جرگه در اول سرطان سال ۱۳۹۴ خورشیدی ختم شده است

رئیس جمهور افغانستان در مراسم افتتاح هفتمین سال کاری دور شانزدهم شورای ملی این کشور گفت که حکومت ارادۀ جدی به برگزاری انتخابات دارد و گام‌های اساسی را در این راستا برداشته است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان هنگام سخنرانی‌اش در این مراسم گفت که موانع حقوقی و سیاسی فراراه انتخابات رفع گردیده است و انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی باید با شفافیت کامل در فضای رقابت عادلانه، مساویانه و منصفانه میان همۀ نامزدان برگزار شود.

آقای غنی تأکید کرد که باید هرگونه دخالت افراد دولتی و طرف‌های ذی‌نفع در "پروسۀ ملی انتخابات" جلوگیری صورت گیرد.

او گفت "از همین جا؛ در خانۀ ملت اعلام می‌کنم که نه خودم ارادۀ دخالت در این پروسۀ ملی را دارم و نه به کسی دیگر اجازه می‌دهم که دست به دخالت در این پروسۀ ملی بزند".

رئیس جمهور افغانستان هشدار داد، هر کسی که در روند انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی مداخله کند، با برخورد قاطع دولت مواجه می‌شوند و متخلفان مجازات خواهند شد. او استفاده از نیروهای امنیتی را برای دخالت در انتخابات آینده، غیرقابل تحمل خواند.

همچنان آقای غنی تعهد کرد که انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری افغانستان، به زمان معین آن برگزار خواهد شد و اجازه نمی‌دهد که مثل انتخابات ولسی جرگه و شوراهای ولسوالی به تعویق بیفتد.

عبدالرؤوف ابراهیمی رئیس ولسی جرگۀ افغانستان در سخنرانی افتتاحیه خود به نمایندگی از اعضای این مجلس از رئیس جمهور خواست که انتخابات شفاف و همه شمول برگزار شود.

او گفت "از حکومت می‌خواهم تا سعی نموده انتخابات پارلمانی را طوری برگزار نمایند که یک انتخابات سرتاسری، عادلانه و مورد اعتماد ملت باشد".

بر اساس مادۀ ۸۳ قانون اساسی افغانستان، دورۀ کاری ولسی جرگه در اول سرطان سال پنجم، پس از اعلان نتایج انتخابات به پایان می‌رسد و شورای جدید به کار آغاز می‌نماید.

همچنان در این ماده آمده است "انتخابات اعضای ولسی جرگه در خلال مدت سی الی شصت روز قبل از پایان دورۀ ولسی جرگه برگزار می‌گردد...".

اما به دلیل بحران انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال ۱۳۹۳خورشیدی و پس از آن، اختلافات میان سران حکومت وحدت ملی روی عملی‌شدن توافقنامۀ سیاسی که بر اساس آن حکومت جدید شکل گرفت، انتخابات ولسی جرگه از دو سال به این طرف، به تعویق افتاده است.

دورۀ کاری ولسی جرگۀ افغانستان، بر اساس فرمان رئیس جمهور غنی که در ۲۹ جوزای ۱۳۹۴ صادر کرد، تا زمان اعلام نتایج انتخابات دورۀ بعدی تمدید شد. امروز برای دومین سال، ولسی جرگۀ افغانستان بر اساس این فرمان، کارش را آغاز کرد.

برای افتتاح سال هفتم دورۀ شانزدهم شورای ملی، تدابیر شدید امنیتی در مسیرهای منتهی به پارلمان گرفته شده بود. این تدابیر به حدی بود که ادارات دولتی و مؤسسات نزدیک به پارلمان، امروز رخصت بودند.

XS
SM
MD
LG