لینک های دسترسی

Breaking News

طرح جدید غنی برای صلح با طالبان


ریاست جمهوری افغانستان با طرح هفت ماده ای صلح می‌گوید که در این طرح کوتاه ترین راه برای رسیدن به صلح در نظر گرفته شده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به صدای امریکا گفت که مذاکرات مستقیم با طالبان و آتش بس در این طرح شامل است.

آقای صدیقی افزود که تجدید اجماع ملی در خصوص صلح، مذاکرات با کشور های منطقه پیرامون همکاری از طریق برنامه های اقتصادی و حمایت از برنامه صلح حکومت افغانستان در سطح جهان، از اهداف این طرح است.

بر اساس گزارش ها، مذاکرات با ایالات متحده و ناتو، مذاکره با طالبان، مذاکره با پاکستان، گفتگو با کشور های همسایه، منطقه و کشور های اسلامی، بحث با کشور های غربی و سازمان های بین المللی، نیرومند سازی نهاد های ملی و رسیدگی به شکایات در سطح محلی، هفت مادۀ این طرح عنوان شده است.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، هفته گذشته در مصاحبه با شبکه خبری ان ایچ کی، جاپان خواستار مذاکرات مستقیم با طالبان شد. او اظهار امیدواری کرد که این مذاکرات به تامین صلح در افغانستان منتج شود.

آقای غنی گفت: "صلح زمانی تامین شده می‌تواند که حکومت مشروع افغانستان و طالبان وارد مذاکرات مستقیم شوند."

اما طالبان همواره مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان را رد کرده و حکومت افغانستان را دست نشانده عنوان کرده اند.

این درحالی است که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان روز جمعه پس از اشتراک در کنفرانس چهارجانبه مسکو، به افغانستان رفته و با مقامات و شخصیت های سیاسی آن کشور در مورد روند صلح افغانستان گفتگو کرد.

XS
SM
MD
LG