لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ: امریکا در جنگ افغانستان 'پیشرفت زیاد' دارد


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، گفته است که پس از سال‌ها برای نخستین بار کشورش پیشرفت‌های زیادی در افغانستان داشته‌است.

آقای ترمپ " لغو محدودیت‌های غیر ضروری" بر نظامیان امریکایی در جنگ افغانستان را دلیل عمدۀ این پیشرفت بر شمرد، اما جزئیاتی در مورد آن ارایه نکرد.

آقای ترمپ ناوقت سه شنبه در جمعی از نظامیان برحال و سربازان پیشین امریکایی گفت "ما محدودیت های غیر ضروری را از سر راه سربازان جنگی خود در افغانستان دور ساختیم... ما برای نخستین بار پس از سالیان متمادی، پیشرفت های زیادی در افغانستان داشتیم."

قبل بر این، ادارۀ سر مفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار در ماه می اعلام کرد که "حکومت افغانستان از جمع ۴۰۷ ولسوالی، کنترول ۲۲۹ ولسوالی (۵۶.۳ درصد قلمرو) را در دست دارد، در حالیکه طالبان بر ۵۹ ولسوالی (۱۴.۵ درصد قلمرو) تسلط داشته و دو طرف، حکومت و طالبان، برای مسلط شدن بر ۱۱۹ ولسوالی دیگر (۲۹.۲ درصد قلمرو) درگیر اند".

اظهارات رئیس جمهور ایالات متحده در مورد پیشرفت در جنگ افغانستان در حالی صورت گرفته است که بمباردمان نظامیان امریکایی بر ضد تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش و طالبان در آن کشور به گونۀ بی پیشینه افزایش یافته است.

بر اساس آمار نشر شده از سوی قوماندانی مرکزی قوای هوایی ایالات متحدۀ امریکا، طیاره های امریکایی به شمول طیاره های بدون سرنشین در شش ماه نخست سال روان میلادی ۲۹۱۱ راکت و بم را بر شورشیان ضد دولت در افغانستان پرتاب کرده است.

براساس این گزارش، در شش ماه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی که ۱۶۳۴ راکت و بم بر مواضع تندروان در افغانستان پرتاب شده بود.

پیشرفت در جنگ و آتش بس

در همین حال، جوزف ویتال، فرمانده قوماندانی قوای مرکزی ایالات متحده که از کابل دیدار کرده است، با اشاره به آتش بس روزهای عید میان حکومت افغانستان و طالبان گفته است که استراتیژی جدید ایالات متحده برای جنوب آسیا و افغانستان موثر واقع شده است.

این جنرال امریکایی تاکید کرد که آتش بس موقت در روز های عید فطر، افغانستان را نسبت به هر وقت دیگر در ۱۷ سال گذشته، به "صلح نزدیک" ساخته است.

در همین حال، طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان، روز چهار شنبه در جریان سفرش به گردیز، مرکز ولایت پکتیا، گفت که "در آیندۀ نزدیک، برای دومین بار آتش بس با طالبان اعلام خواهد شد. قوای امنیتی و ادارات محلی باید برای آن [آتش بس] آمادگی داشته باشند تا بر اساس پالیسی و رهنمایی زمینه را برای صلح فراهم کنیم."

همزمان با اظهارات وزیر دفاع افغانستان در مورد آتش بس دومی، جان نکلسن، قوماندان عمومی ماموریت قاطع در افغانستان، به خاطر آتش بس موقت در جریان سه روز عید فطر از گروه طالبان، سپاسگزاری کرده است.

آقای نکلسن گفت "آتش بس نشان داد که افغان ها تا چه اندازه آرزوی صلح را دارند. شما می دانید که جامعۀ بین المللی با تمام قوت در کنار شما افغان ها ایستاده است و از روند صلح با تمام جدیت حمایت می کند."

با آنهم این نظامی امریکایی همچنین افزود که اعضای پیمان ناتو تا شش سال آینده—تا سال ۲۰۲۴—نیرو های امنیتی و نظامی افغانستان را در جهات مختلف، کمک خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG