لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان ممکن راه اکمالاتی ناتو را مسدود کند 


وزارت خارجۀ پاکستان گفته است که روابط خود را با ایالات متحده مورد ارزیابی مجدد قرار می دهد و ممکن راه اکمالاتی قوای امریکایی و ناتو مستقر در افغانستان را مسدود کند.

اظهارات خرم دستگیر خان، وزیر خارجۀ پاکستان، یک روز قبل از آن بیان شد که یک "گروه کاری بین المللی" ممکن پاکستان را در فهرست کشور های "تمویل کنندۀ دهشت افگنی" قرار بدهد، اقدامی که از سوی ادارۀ دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، مطرح شده است.

در صورتی که پاکستان در فهرست کشور های "تمویل کنندۀ بین المللی" گنجانیده شود، این کشور با مشکلات اقتصادی بیشتر مواجه خواهد شد.

نیروی کاری عملیات مالی یا FATF که مقر اصلی آن در پاریس، پایتخت فرانسه است دارد، در ماه فبروری ۲۰۱۸ تصمیم گرفت تا پاکستان را در "فهرست خاکستری" قرار بدهد. کشور هایی در "فهرست خاکستری" قرار می گیرند که اقدامات کافی برای مبارزه با تمویل گروه های تندرو و دهشت افگن، روی دست نمی گیرند.

وزیر خارجۀ پاکستان گفته است که کشورش هنوز هم یکی از متحدین "غیر ناتو" امریکا است، اما اگر ایالات متحده پاکستان را عملاً از طریق نیروی کاری عملیات مالی تحت فشار قرار بدهد، اسلام آباد چارۀ نخواهد داشت، مگر اینکه در مورد روابط خود با واشنگتن، فکر مجدد کند.

بر اساس توافقی که میان نیروی کاری عملیات مالی و پاکستان در ماه فبروری صورت گرفته است، اسلام آباد ملزم است تا روی پلان کاری دست به کار شده و خود را از "فهرست خاکستری" بیرون کند، در غیر آن، این کشور در "فهرست سیاه" قرار خواهد گرفت، اقدامی که ممکن پاکستان را تحت فشار های شدید اقتصادی و دیپلوماتیک قرار بدهد.

اقدامات تنبیهی در برابر پاکستان که رهبری آنرا ایالات متحده بر عهده دارد، در استراتیژی امریکا برای جنوب آسیا و افغانستان درج شده است، این استراتیژی در ماه آگست ۲۰۱۷ از سوی رئیس جمهور ترمپ اعلام شد. در این استراتیژی بر حکومت پاکستان فشار وارد شده تا روابط خود را با گروه طالبان و سایر گروه های دهشت افگنی قطع کند که نیرو امریکایی مستقر در افغانستان را، مورد حملات مرگبار قرار می دهند.

با وجود ادعا های حکومت ایالات متحده و افغانستان مبنی بر حمایت پاکستان از گروه های تندرو و دهشت افگن مستقر در آن کشور، اسلام آباد این اتهامات را رد کرده و تاکید دارد که "تکتیک فشار ایالات متحده" بر اسلام آباد فقط بهانۀ برای ناکامی جامعۀ بین المللی در منازعۀ افغانستان است.

وزیر خارجۀ پاکستان در مصاحبه ای با صدای امریکا گفته است که روابط میان این دو متحد قدیمی—ایالات متحده و پاکستان—در ماه های اخیر تا حدی پر تنش شده است که مقامات ارشد دو کشور با همدیگر در تعامل قرار ندارند.

آقای دستگیر خان گفت "ما به بن بست رسیده ایم که حال مکاتبات دیپلوماتیک ما بسیار به شکل رسمی رخ می دهد—به گونۀ که سفیر ایالات متحده در اسلام آباد به وزارت خارجه ما میاید و با ما صحبت می کند و سفیر ما در واشنگتن به وزارت خارجۀ امریکا می رود و صحبت می کند. اما در واقع، این کار ارتباطات نیست؛ دو کشور با همدیگر صحبت نمی کنند."

وزیر خارجۀ پاکستان حکومت دونالد ترمپ را مقصر افزایش تنش میان دو کشور تلقی می کند و ادعا می کند که در شرایط کنونی حرف های اسلام آباد در واشنگتن شنیده نمی شود.

در همین حال، جنرال قمر جاوید باجوه، لوی درستیز پاکستان، گفته است که علاوه بر روابط بی نهایت رسمی و دیپلوماتیک میان امریکا و پاکستان، ارتباط با جنرال جان ویتال، قوماندان قوای مرکزی ایالات متحده، یگانه مرجعی است که پاکستان با آن ارتباط دارد.

هشدار پاکستان در مورد احتمال مسدود کردن راه اکمالاتی قوای ناتو در افغانستان در حالی مطرح شده است که قوای بین المللی مستقر در افغانستان به طور گسترده متکی به انتقال مواد مورد نیاز خود از مسیر پاکستان است.

در سال ۲۰۱۱ نیز حکومت پاکستان راه اکمالاتی قوای ناتو مستقر در افغانستان را پس از آن مسدود کرد که حملات هوایی ایالات متحده "اشتباهاً" ده ها سرباز پاکستانی را کشت.

پس از آن، ایالات متحده و ناتو برای چندین ماه مواد مورد نیاز خود را از طریق هوا و"شبکۀ توزیع شمالی" یاNDN به افغانستان انتقال داد. این مسیر مواد لوژستیکی قوای ناتو را از طریق کشور های همسایۀ شمالی افغانستان، به آن کشور انتقال می دهد.

در صورت مسدود شدن راه اکمالاتی قوای ناتو مستقر در افغانستان، مسیر"شبکۀ توزیع شمالی" تا اندازۀ می تواند جایگزین راه اکمالاتی نیرو های ناتو از طریق پاکستان شود.

اما با در نظر داشت افزایش مصارف انتقال مواد از این طریق و تیرگی روزافزون روابط میان واشنگتن و مسکو، شماری از تحلیگران در مورد عملی بودن"شبکۀ توزیع شمالی" شک و تردید دارند که مسیر جایگزین مسیر اکمالاتی پاکستان شود.

XS
SM
MD
LG