لینک های دسترسی

Breaking News

بمباران هوایی ده ها میلیون دالر خسارت مالی به طالبان وارد کرده است


جنرال لینس بنچ، معاون فرماندهی نیرو های هوایی امریکا در افغانستان
جنرال لینس بنچ، معاون فرماندهی نیرو های هوایی امریکا در افغانستان

نیرو های هوایی بین المللی قبل از آغاز آتش بس یکجانبه با گروه طالبان افغان، با انجام حملات هوایی، ۱۵۴ موضع طالبان را از بین برده اند که نشاندهندۀ افزایش حملات قوای بین المللی بر طالبان می باشد.

جنرال لینس بنچ، معاون فرماندهی نیرو های هوایی امریکا در افغانستان روز چهارشنبه در کنفرانس ویدیویی، به خبرنگاران در پنتاگون گفت که نیرو های بین المللی اکنون بیشتر منابع تمویلی گروه طالبان را در هر جاییکه باشد هدف قرار می دهند.

آقای بنچ گفت که در حملات هوایی، "لابراتوار های تولید و پروسس مواد مخدر، ذخایر مخدرات، مواضع، فرماندهی طالبان و ذخایر نظامی" آن گروه را هدف قرار داده اند.

این جنرال نیرو های هوایی امریکا تاکید کرد که فروش و قاچاق مواد مخدر یکی از منبع عمدۀ تمویلی طالبان به شمار می رود و در نتیجۀ حملات هوایی قوای ائتلاف به ارزش ۴۵ میلیون دالر به طالبان زیان رسیده است.

آقای بنچ تاکید ورزید که هدف نیرو های بین المللی تنها مبارزه بر ضد مخدرات نبوده بلکه "هر منبع که طالبان را تقویت کند از بین خواهیم برد."

لینس بنچ با ستایش از گسترش و تقویت قابلیت نیرو های هوایی افغان تذکر داد که ۱۹ مورد حملۀ هوایی را بر مواضع طالبان، نیرو های هوایی افغانستان انجام داده اند و در نتیجۀ فعالیت های ضد مخدرات قوای افغان، حدود ۱۱ میلیون دالر به طالبان خساره وارد آمده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان پس از ختم میعاد آتش بس با طالبان، یکبار دیگر آن را برای ده روز دیگر تمدید کرد اما تاکید ورزید که نیرو های افغان آمادۀ مقابله و پاسخگویی در برابر حملات طالبان باشند.

جنرال لینس بنچ به خبرنگاران گفت که در جریان آتش بس، نیرو های هوایی افغانستان ۳۸ مورد حملۀ دفاعی هوایی را بر مواضع طالبان انجام داده اند؛ مواقع که به گفتۀ آقای بنچ به هدف دفع حملات طالبان صورت گرفته است، اما تاکید ورزید که نیرو های ائتلاف بین المللی هیچ حملۀ هوایی را انجام نداده است.

حملات علیه داعش

معاون فرماندهی نیرو های هوایی ایالات متحده در افغانستان می گوید که شاخۀ خراسان گروه داعش بیش از ۸۰ بار هدف حملات هوایی تهاجمی نیرو های بین المللی قرار گرفته است.

گروه داعش شامل آتش بس اعلام شده از سوی حکومت افغانستان نبوده و حملات تهاجمی علیه آن گروه متوقف نشده است.

جنرال لینس بنچ از رقم تلفات گروه داعش و طالبان به خبرنگاران چیزی نگفت اما تاکید ورزید که در جریان عملیات هوایی هیچ "ادعای مبنی بر تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات هوایی" صورت نگرفته است.

این جنرال نیروی هوایی امریکایی در حالی از افزایش حملات هوایی علیه داعش در افغانستان خبر می دهد که وزارت دفاع افغاسنتان ادعای روسیه را مبنی بر موجودیت ده هزار جنگجوی داعش در افغانستان رد کرد.

این جنرال ارشد هوایی امریکا، با موثر خواندن استراتیژی دونالدترمپ در مورد جنوب آسیا و افغانستان تصریح کرد که هدف از تشدید حملات هوایی بر طالبان "اعمال فشار بر گروه طالبان و وادار ساختن آنان به میز مذاکره و گفتگو های صلح افغانستان می باشد."

XS
SM
MD
LG