لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین خواستار خروج ۷۵۵ دیپلومات امریکایی از روسیه است


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفته است که انتظار داشت تا روابط با ایالات متحده بهبود یابد، اما چنین نشد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، روز یکشنبه اعلام کرد که تا تاریخ اول سپتمبر ۲۰۱۷ میلادی، ۷۵۵ دپلومات امریکایی را از کشورش اخراج خواهد کرد.

قبل بر این، وزارت خارجۀ روسیه روز جمعه اعلام کرد که پس از وضع تعزیرات جدید سنای ایالات متحده علیه مسکو، صد ها دپلومات امریکایی را از آن کشور اخراج خواهد کرد. اما این اولین بار است که رئیس جمهور پوتین تائید کرد که ۷۵۵ دپلومات امریکایی را از روسیه اخراج می کند.

آقای پوتین گفته است که "بیش از ۱۰۰۰ نفر" در سفارت ایالات متحده در روسیه فعالیت دارد و " فعالیت ۷۵۵ تن آنان باید متوقف" گردد.

پیش از این، سرگی لافروف، وزیر خارجۀ روسیه، روز جمعه گفت که شمار دپلومات های امریکایی در آن کشور به ۴۵۵ نفر کاهش خواهد یافت—یعنی دقیقاً به تعداد دپلومات های روسیه که در حال حاضر در سفارت آن کشور مستقر در واشنگتن دی سی، فعالیت دارند.

به نظر می رسد که موقفگیری های واشنگتن و مسکو در برابر همدیگر، تنش میان دو کشور را وسیعتر خواهد کرد.

مجلس سنای ایالات متحده روز جمعه بستۀ جدید از تعزیرات مالی را علیه روسیه، ایران و کوریای شمالی تصویب کرد و غرض توشیح به دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا، فرستاد.

لایحۀ جدید، رئیس جمهور ترمپ را از هر گونه اقدام مبنی بر کاهش و یا صرف نظر کردن از تعزیزات بر روسیه منع می کند، مگر اینکه کانگرس به آن توافق داشته باشد.

تعزیرات تازه تصویب شده ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، و حلقۀ داخلی وی را که متهم به فساد اداری و تخطی حقوق بشر اند، هدف قرار داده است. سکتور های عمدۀ اقتصادی روسیه مثل فروش سلاح و صادرات انرژی نیز شامل تعزیرات جدید می باشد.

هدف این لایحۀ جدید، اعمال فشار بر روسیه به خاطر مداخله در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ امریکا و تهاجمات نظامی آن کشور در اوکراین و سوریه می باشد.

پس از تصویب تعزیرات جدید علیه روسیه، قصر سفید روز شنبه گفت که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، تعزیرات جدید علیه روسیه را که از سوی سنای امریکا تصویب شده است، توشیح می کند.

برخی از مقامات امریکایی روسیه را به دخالت در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات متحده کرده اند، اتهامی که از سوی مسکو رد شده است. با وجود چنین اتهامات، ادارۀ ترمپ در گذشته مخالف وضع تعزیرات جدید علیه روسیه بوده است.

قصر سفید استدلال کرده است که بهبود روابط میان واشنگتن و مسکو، مستلزم انعطاف پذیری است. اما پس از ماه ها تحقیقات در مورد روابط میان مقامات کمپاین انتخاباتی رئیس جمهور ترمپ و برخی از مقامات روسی، اعضای حزب جمهوری خواه و دموکرات در کانگرس ایالات متحده، از وضع تعزیرات جدید برضد روسیه، حمایت کردند.

XS
SM
MD
LG