لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین به مکرون: غرب باید فراهم کردن تسلیحات به اوکراین را متوقف کند


ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، روز سه‌شنبه سوم می (۱۳ ثور) در گفتگو با امانویل مکرون، همتای فرانسوی اش، خواستار توقف حمایت نظامی غرب و ارسال تسلیحات به اوکراین شده و کیف را به جدی نگرفتن مذاکرات برای پایان درگیری متهم کرد.

پوتین با متهم کردن نیروهای اوکراینی به ارتکاب جنایات جنگی، به مکرون گفت:"غرب می‌تواند با اعمال فشارهای مربوطه بر مقامات کیف و همچنین توقف عرضه تسلیحات به اوکراین، به توقف این قساوت‌ها کمک کند."

پوتین همچنین گفته است که کیف برای "کار جدی" جهت پایان دادن به درگیری آماده نیست.

کرملین از کمک‌های نظامی غرب به اوکراین انتقاد کرده و گفته است که چنین اقدام موجب گسترش منازعه می شود و مسکو هشدار داده است که حق دارد در برابر هر گونه مداخلهٔ مستقیم پاسخ بدهد.

رییس جمهور روسیه همچنین به تاریخ ۲۶ اپریل پس از آنکه لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده،‌ در نشستی در پایگاه هوایی رامشتاین آلمان از ۴۰ کشور به منظور فراهم آوری تسلیحات بیشتر به اوکراین میزبانی کرد، هشدار داد که هر کشوری که سعی کند در جنگ اوکراین مداخله کند، با واکنشی "برق‌آسا" مسکو روبرو خواهد شد.

‌ سرگی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه، نیز به تاریخ ۲۶ اپریل به ایالات متحده و متحدانش هشدار داد که فراهم آوری تسلیحات بیشتر نظامی برای اوکراین، خطر "واقعی" آغاز جنگ جهانی سوم را محتمل می سازد.

باوجود این همه هشدارها، در تازه ترین مورد بوریس جانسن،‌ صدراعظم بریتانیا روز سه شنبه سوم می (۱۳ ثور) در سخنرانی آنلاین به پارلمان اوکراین کمک نظامی به ارزش ۳۰۰ میلیون پوند (معادل ۳۶۷ میلیون دالر امریکایی) را به این کشور اعلام کرد.

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین که به تاریخ ۲۴ فبروری آغاز شد، این نخستین بار است که رهبر یک کشور خارجی از طریق آنلاین به اعضای پارلمان اوکراین سخنرانی می‌کند. او گفت که نیروهای اوکراینی "با انرژی و شجاعت شیرها" می‌جنگند.

صدراعظم بریتانیا افزود:"این بهترین ساعت اوکراین است، که برای نسل‌های آینده به یادگار خواهد ماند و بازگو خواهد شد."

حمایت تازهٔ نظامی بریتانیا برای اوکراین شامل تجهیزات جنگی الکترونیک، سیستم رادار ضد میزایل، جمرهای (آلهٔ قطع سیگنال) جی‌پی‌اس و هزاران دستگاه شب بین است.

قبل از این،‌ بریتانیا در جریان تهاجم روسیه بر اوکراین،‌ میزایل‌های ضد تانک، سیستم دافع هوا و چندین تن مواد انفجاری پلاستیکی را برای اوکراین فراهم کرده که ارزش آن به بیش از ۴۵۰ میلیون پوند می‌رسد.

آقای جانسن به اعضای پارلمان اوکراین گفت که مقاومت اوکراین این افسانه را که گویا نیروهای ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه شکست ناپذیر هستند از بین برد و "یکی از باشکوه ترین فصل ها را در تاریخ نظامی و زندگی کشور شما نوشته کرد".

XS
SM
MD
LG