لینک های دسترسی

Breaking News

قطر: از عواقب رد خواسته‌های چهار کشور عرب، نمی‌هراسیم


شیخ محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی، وزیر خارجۀ قطر
شیخ محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی، وزیر خارجۀ قطر

قطر به روز شنبه اعلام کرد که از هیچ گونه انتقام جویی نظامی کشور های خلیج هراس ندارد. شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجۀ قطر در روم به خبرنگاران گفت که دوحه آمادۀ مذاکره در مورد شکایات مطرح شده از جانب مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عرب و بحرین است، اما تقاضا های این کشور ها را نخواهد پذیرفت و از هیچ اقدام نظامی علیه کشورش نمی ترسد.

عربستان سعودی، امارات متحده عرب و مصر به قطر ضرب الاجل تعیین کرده و از آن کشور خواسته اند تا روابط اش را با گروه های قطع کند که از سوی ایالات متحده منحیث گروه های دهشت افگنی شناسایی شده اند. این کشور ها همچنان از قطر خواسته اند تا روابط اش را با ایران محدود ساخته و نشرات شبکۀ الجزیره را قطع کند.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در جریان سفرش به روم، باردیگر فهرست تقاضا ها را به عنوان نقض حاکمیت قطر رد کرد. آل ثانی گفت که فهرست تقاضا های چهار کشور عرب از قطر، طوری ساخته شده که "باید رد شود نه این که پذیرفته شود و یا پیرامون آن مذاکره صورت گیرد".

وزیر خارجۀ قطر تصریح نمود که کشورش این فهرست را بر اساس اصول رد میکند. کشور های خلیج روز دوشنبه یعنی فردا را برای قطر ضرب الاجل تعیین کرده اند.

آل ثانی گفت که بدون شک هر کشوری که ثبوت داشته باشد میتواند از قطر شکایت کند، اما اگر چنین تنشی وجود داشت باشد باید از طریق مذاکره حل شود نه با تعیین ضرب الاجل. او افزود که قطر آماده است تا با هر گونه عواقب مقابل شود، اما این را نیز افزود که قوانین بین المللی نباید نقض شوند و "مرزهایی وجود دارد که نباید از آن عبور کرد".

عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی در ماه گذشته با قطع روابط دیپلوماتیک و خطوط زمینی ، آبی و هوایی خویش را با قطر قطع کردند.

XS
SM
MD
LG