لینک های دسترسی

Breaking News

پناهجویان افغان پس از دریافت واکسین سرخکان به امریکا میایند


شماری از پناهجویان افغان در پایگاه هوایی ایالات متحده در رامشتاین آلمان که منتظر انتقال به امریکا استند

پس از تطبیق واکسین سرخکان به ده‌ها هزار مهاجر و پناهجوی افغان، ایالات متحده می‌گوید که روند انتقال آنان از کشورهای اروپایی و شرق میانه دوباره آغاز می‌شود.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که شناسایی ۲۴ واقعهٔ سرخکان در میان پناهجویان افغان، سبب شد تا روند تخلیه این پناهجویان از کشورهای اروپایی و شرق میانه به امریکا برای سه هفته متوقف شود.

مقام‌های وزارت امنیت داخلی ایالات متحده روز دوشنبه چهارم اکتوبر (۱۲ میزان) گفتند که واکسین سرخکان بالای نزدیک به ۴۹ هزار پناهجو و مهاجری که از افغانستان تخلیه شده بودند، تطبیق شده است.

این مهاجران و پناهجویان افغان به طور موقتی در پایگاه‌های نظامی ایالات متحده مستقر در کشور‌های اروپایی و شرق میانه به سر می‌برند.

مقام‌های ایالات متحده همچنین گفته اند که هر پناهجوی که از افغانستان تخلیه شده است، مورد آزمایش بیماری کووید۱۹ قرار می‌گیرد و از جمله افرادیکه از افغانستان تخلیه شده اند، ۸۴ درصد آنان واکسین کووید۱۹ را دریافت کرده اند.

در جریان عملیات تخلیۀ نظامی از افغانستان – بین ۱۵ تا ۳۰ اگست سال روان کم و بیش ۱۲۴هزار نفر، عمدتاً افغان‌ها، تخلیه شدند و هم اکنون بیش از ۵۰هزار نفر آنان به پایگاه‌های نظامی در داخل ایالات متحده منتقل شده اند.

روند انتقال پناهجویان افغان در حالی از سر گرفته می‌شود که گروهی از اعضای دموکرات مجلس سنای ایالات متحده هفتهٔ گذشته با ارسال نامه‌ای به جو بایدن، رییس جمهور امریکا، از وی خواستند تا دو سمت عالی را برای معاونت در زمینۀ تخلیۀ افغان‌های واجد شرایط و سایر کسانیکه تا هنوز در افغانستان باقی‌مانده اند، ایجاد کند.

سناتور ماریا کانتول، که رهبری این ابتکار را دارد گفته است که کم از کم ۱۸۰۰ نفر به شمول شهروندان امریکا، دارندگان ویزۀ ویژۀ مهاجرت به امریکا، خبرنگاران و قراردادی‌هایی که با سفارت امریکا در کابل کار می‌کردند، با دفتر وی تماس گرفته و خواستار کمک شده اند.

XS
SM
MD
LG