لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش‌ها به تولید فوری واکسین کووید۱۹ در روسیه


روسیه به تطبیق واکسین کووید۱۹ اجازه داده است که فقط کمتر از دو ماه بالای انسان آزمایش شده است؛ اقدامی که به باور شماری از کشورها و متخصصان در آن احتیاط کافی به کار گرفته نشده و احتمال دارد که برخی مراحل ضروری در آزمایش این واکسین نادیده گرفته شده باشد.

مقام‌های روس روز سه شنبه ۱۱ اگست (۲۱ اسد) گفتند که نخستین بستۀ این واکسین در جریان دو هفتۀ آینده در دسترس کارکنان صحی قرار خواهد گرفت. مسکو نگرانی‌های جهانی را در خصوص مصوونیت این واکسین که با عجله تهیه شده است "بی‌بنیاد" خوانده است.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز سه شنبه در نشست ویدیویی کابینه گفت که این واکسین که توسط مرکز تحقیقاتی گامالی مسکو ساخته شده، همه‌ آزمایش‌های لازم را پشت سرگذاشته است و سبب ایجاد "معافیت پایدار" در برابر کروناویروس می‌شود.

وزارت صحت اسراییل گفته است که واکسین کووید۱۹ ساخت روسیه را آزمایش خواهد کرد و در صورتیکه یک "محصول جدی" ثابت شود، برای خریداری آن وارد مذاکره با مقام‌های روس خواهد شد.

دانشمندان فلیپینی نیز در نظر دارند با نمایندگان مرکز تحقیق روسیه که این واکسین را انکشاف داده اند، ملاقات و در مورد احتمال مشارکت در آزمایش کلینیکی این واکسین و دسترسی به اطلاعات مرتبط به آن بحث کنند.

والی ایالت پارانا در برازیل نیز روز چهارشنبه با سفیر روسیه در برازیل دیدار کرده است تا در مورد شرایط قراردادی برای تولید این واکسین بحث کند، اما هنوز روشن نیست که آیا نهادهای طبی آن ایالت اجازۀ این کار را از حکومت برازیل دریافت خواهد کرد یا خیر.

حکومت قزاقستان در نظر دارد که تا چند روز دیگر نمایندگان خود را به مسکو بفرستد تا در مورد احتمال تدارک و انتقال این واکسین به قزاقستان بحث کنند.

با اینحال، یک سخنگوی سازمان جهانی صحت گفته است که مقام‌های این سازمان با مسوولان صحت در روسیه در مورد این واکسین وارد بحث شده اند. واکسین روسیه در جمع شش واکسینی نیست که سازمان جهانی صحت آزمایش گستردۀ کلینیکی آن را منظور کرده است.

مقام‌های صحی اتحادیۀ اروپا گفته اند که بدون اطلاعات کامل در مورد تمام مراحل آزمایشی، اعتماد بر واکسین روسیه بسیار دشوار خواهد بود.

ینس سپان، وزیر صحت آلمان گفته است که این واکسین به گونۀ مناسب آزمایش نشده است. او تاکید کرده است که تولید محصول مصوون بهتر است تا اینکه نخستین کشوری باشیم که تطبیق واکسین را آغاز کرده باشیم.

وزیر صحت مکسیکو گفته است که با اعلام روسیه مبنی بر تولید واکسین کروناویروس شگفت زده شد. او گفته است که کشورش منتظر معلومات بیشتر در مورد این واکسین خواهد ماند.

پس از ایالات متحده، برازیل و هند، روسیه با داشتن بیش از ۹۰۰ هزار مورد ابتلا و افزون بر ۱۵۲۰۰ مرگ ناشی از کووید۱۹ چهارمین کشور به شدت متاثر از این همه گیری است.

بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز امریکا، واقعات کروناویروس در جهان تا صبح چهارشنبه ۱۲ اگست به ۲۰.۳ میلیون نفر و مرگ و میر ناشی از آن به بیش از ۷۴۲ هزار نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG