لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی غرب از تولید سریع واکسین کروناویروس در روسیه


روسیه می‌گوید که نخستین کشوری خواهد بود که کمپاین گسترده واکسین بیماری کووید۱۹ را در ماه اکتوبر منظور می‌کند.

روسیه در این کمپاین از واکسینی استفاده خواهد کرد که هنوز آزمایش کلینیکی را تکمیل نکرده است.

این در حالی است که دانشمندان در سراسر جهان هشدار داده اند که شتاب در این خصوص عواقب ناگواری خواهد داشت.

آزمایشات کلینیکی واکسین کووید۱۹ فقط دو ماه پیش بالای انسان ها آغاز شده و هیچ شواهد علمی وجود ندارد که روسیه را با وجود وردو دیرهنگامش به رقابت جهانی تهیه واکسین به عنوان پیش‌گام در این راستا تایید کند.

لارنس گوستن، یک کارشناس جهانی صحت عامه در پوهنتون جورج‌تاون امریکا گفت که روسیه برای تهیه سریع واکسین بعضی از مراحل انکشاف واکسین را کوتاه یا حذف کرده است که سبب تهیه نه تنها واکسین غیر موثر بلکه غیر مصوون نیز خواهد شد.

کریل دمیتریف، رییس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه که تمویل کننده تلاش های تهیه واکسین نیز است می‌گوید که واکسین تولید شده توسط انستتیوت تحقیقاتی گامالیه در مسکو ممکن است طی چند روز دیگر تایید شود.

این درحالی است که دانشمندان هنوز مرحله سوم و آخر انکشاف واکسین را به پایان نرسانده اند. مطالعه مرحله آخر که معمولاً شامل آزمایش واکسین بر ده ها هزار نفر می شود، تنها راهی است که می تواند مصوون وموثر بودن یک واکسین را تایید یا رد ‌کند.

میخاییل موراشکو، وزیر صحت روسیه گفته است که افراد "معروض به خطر" مانند کارمندان صحی، ممکن در ماه جاری واکسین دریافت کنند. اما او توضیح نداد كه آیا آن‌ها بخشی از آزمایش مرحله سوم خواهند بود یا خیر.

تاتیانا گلیکووا، معاون صدر اعظم روسیه گفته است که تولید صنعتی واکسین در ماه سپتمبر آغاز می‌شود.

انتونی فاوچی، رییس انستیتیوت مطالعات امراض ساری ایالات متحده هفته گذشته این عملکرد سریع را مورد تردید قرار داده و گفت: "امیدوارم كه چینی ها و روسها پیش از تطبیق واكسین، واقعا واكسین را آزمایش كنند، زیرا ادعای داشتن واكسین آمادهٔ توزیع قبل از انجام آزمایشات، به نظر من مشكل‌زا است."

سوالات در مورد این واکسین آزمایشی در حالی مطرح می‌شود که بریتانیا، ایالات متحدۀ امریکا و کانادا ماه گذشته روسیه را به سرقت معلومات واکسین کووید۱۹ از لابراتوار های غرب متهم کرده بودند.

هم اکنون بیش از ۱۶۵واکسین کروناویروس در کشورهای مختلف جهان زیر کار است که از آن جمله فقط ۲۷ واکسین در مرحلۀ آزمایش بالای انسان و فقط چند واکسین معدود در مرحلۀ نهایی آزمایشی رسیده است.

XS
SM
MD
LG