لینک های دسترسی

Breaking News

قیمت واکسین احتمالی کروناویروس ۴۰ دالر تعیین شد


دولت امریکا پس از توافق دو میلیارد دالری با شرکت داروسازی فایزر برای دریافت ۱۰۰ میلیون دوز واکسین کروناویروس، قیمت واکسین برای هر فرد را حدود ۴۰ دالر تعیین کرد.

بر اساس، گزارش خبرگزاری رویترز، این توافق که مشروط به تایید محصول نهایی است، واکسین کافی را برای ۵۰ میلیون امریکایی فراهم می‌کند. این نخستین باری است که قیمت احتمالی واکسین کروناویروس رسما برآورد می‌شود.

شركت بیو‌ان‌‌تک آلمانی روز چهارشنبه ۲۲ جولای گفته بود كه دولت امریكا موافقت كرده است که ۱۰۰ میلیون دوز واکسین کروناویروس را از شرکت‌های داروسازی فایزر امریکایی و این شرکت آلمانی که مشترکا این واکسین را می‌سازند، خریداری کند.

دولت امریکا هر دوز واکسین را حدود ۲۰ دالر خریداری خواهد کرد. و هر فرد دو دوز واکسین دریافت خواهد کرد.

همچنین شرکت بیو‌ان‌‌تک با نشر بیانیه‌ای گفته است که امریکا می‌تواند ۵۰۰ میلیون دوز اضافی را نیز خریداری کند.

واکسن انفلونزا نیز قیمتی مشابه دارد و بسیاری معتقد اند که این قیمت برای واکسین کووید۱۹ نیز مناسب است.

این دو شرکت در اوایل ماه جاری اعلان کردند که نتایج واکسین آزمایشی آن‌ها که بالای ۴۵ نفر تطبیق شد، امید بخش بوده است.

آنها مرحله بعدی را روی کتله بزرگتر مردم در اواخر ماه جاری آغاز خواهند کرد که تمرکز این مرحله روی مصوونیت و موثریت واکسین خواهد بود. به گفته مقامات این شرکت‌ها براساس نتایج حاصله از این مرحله آن‌ها در تلاش منظوری مقرراتی واکسین خواهند برآمد.

بر خلاف توافق‌های مشابهی که دولت آن را امضا کرده است، شرکت‌های فایزر و بیو‌ان‌‌تک تا زمانی که از طریق آزمایش‌های گسترده کلینیکی نشان ندهند که واکسین‌شان "مصوون" و "مؤثر" است، پولی دریافت نخواهند کرد.

شرکت بیوتکنالوژی آسترازینیکا نیز پذیرفته است که ۳۰۰ میلیون دوز از واکسین را که با مشارکت پوهنتون اکسفورد تهیه می‌کند، در اختیار امریکا قرار دهد. اما پیش‌پرداخت ۱.۲ میلیارد دالری خود را از دولت امریکا دریافت کرده است.

حکومت‌ها، شرکت‌های دواسازی و پژوهشگران در سرتاسر جهان روی تقریباً ۱۵۰ برنامه مصروف کار اند تا به واکسین کووید۱۹ دست یابند.

XS
SM
MD
LG