لینک های دسترسی

Breaking News

اندرابی: با وجود شدت جنگ، در مصرف مهمات پولیس صرفه‌جویی شده است


سرپرست وزارت داخلۀ افغانستان می‌گوید که با جوان‌سازی فرماندهان این وزارت، از مصارف بیجای پول اعاشه و مهمات در جنگ جلوگیری شده است.

مسعود اندرابی، روز پنجشنبه ششم فبروری (۱۷ دلو) گفت که این وزارت نیازمند یک نسل جدید از رهبری به خاطر رسیدگی به چالش‌ها بود و با جوان‌سازی فرماندهان امسال توانسته است تا حدود چهار میلیارد افغانی را در بخش‌ اعاشه صرفه جویی کند.

همچنان سرپرست وزارت داخله گفت: "بحث دوم محاسبه مهمات پولیس است. ما امسال بیشتر جنگ کردیم نسبت به سال‌های گذشته؛ اما تا ۲۱ میلیون (فیر) مهمات ما کمتر مصرف شد".

آقای اندرابی در نشست "چالش‌ها و فرصت‌های اصلاحات پایدار در وزارت داخله" در انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان تایید کرد که از سال‌های متمادی در بخش مهمات هیچ محاسبۀ صورت نگرفته بود؛ اما نیروی جوان روی این مساله تمرکز کرد.

نبود محاسبات از تجهیزات و وسایط نظامی در صفوف نیروهای امنیتی از مسایلی است که همواره انتقادهای داخلی و خارجی را در پی داشته است.

اتحادیه اروپا قبلاً گفته است که اسلحه، مهمات و سایر تجهیزات نیروهای امنیتی به طالبان فروخته می‌شود و این گونه فساد از شهروندان افغان قربانی می‌گیرد.

از سویی هم بر اساس یک گزارش تحقیقی که ماه قبل در افغانستان نشر شد، تنها در فرماندهی ولایت هلمند، بیش ‌از ۱۲هزار اسلحه سبک و اضافه از ۱۱۰۰ موتر نظامی (عادی و زرهی)، مفقود است.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز وزارت داخله را "قلب فساد" خطاب کرده و به مقام‌های این وزارت دستور داده بود که اصلاحات گسترده را تطبیق کنند.

آقای اندرابی گفت که ساختار ترفیع‌ رتبه‌های پولیس و رسیدگی به امور بازماندگان سربازان قربانی در این وزارت دگرگون و عصری شده است.

به گفتۀ وی، سیستم‌های مدرن ارتباطی، معلوماتی و مدیریتی نیز که قبلاً وابسته به قراردادی‌های خارجی بود، اکنون متحول شده و ساختاری جدید توسط افغان‌ها تدوین شده است.

XS
SM
MD
LG