لینک های دسترسی

Breaking News

از سرگیری تحریم های امریکا علیه ایران و نگرانی افغانستان


آغاز تحریم های اقتصادی ایالات متحده علیۀ ایران، نگرانی اتاق تجارت و صنایع افغانستان مبنی بر احتمال کاهش روابط تجارتی و اقتصادی میان کابل و تهران را نیز برانگیخته است.

در پی خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران با قدرت های جهان، اولین بخش تحریم های اقتصادی واشنگتن بر تهران، امروز سه شنبه از سر گرفته شد.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، گفته است که "هر کسیکه با ایران تعامل اقتصادی داشته باشد، با ایالات متحده تعامل اقتصادی داشته نمیتواند".

احمد توفیق داوری، معاون مالی و اداری اتاق تجارت و صنایع افغانستان، میگوید در صورت که وضعیت "دگرگون" شود و اقتصاد ایران نیز به سوی "پراگندگی و تشدد" سوق شود، "دقیقاً که بالای وضعیت تجارت و سرمایگذاری و اقتصاد در افغانستان تاثیر سو خواهد داشت".

افغانستان سالانه به ارزش یک میلیاردو دوصد میلیون دالر از ایران واردات و حدود ٣٥ میلیون دالر صادرات دارد.

تعداد از اقتصاد دانان در واشنگتن به تحریم های اقتصادی علیۀ ایران به چشم شک مینگرند و میگویند که این تحریم ها زمینه را برای ثروتمند شدن قاچاقچیان مهیا خواهد ساخت.

مسؤلین اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز با ابراز نگرانی مشابه میگویند که همین حالا نیز همه روزه حدود یک تا دو میلیون دالر از بازارهای افغانستان به ایران قاچاق میشود و می افزایند که این کار ارزش دالر را در افغانستان نیز افزایش داده است.

با بلند شدن بهای دالر در افغانستان، بهای مواد خوراکی و سوخت نیز افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG