لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان نیروهای افغان را به آرامی به پرتگاه می‌راند- گزارش


مقامات ایتلاف بین المللی و ایالات متحده هراس دارند که گروه طالبان حملات شان را علیه حکومت افغانستان به این امیدواری تشدید بخشیده اند که در نهایت غالب شوند؛ در حالیکه بر نیروهای ایتلاف حملهٔ را راه اندازی نکرده اند.

این مقامات که با سرمفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان صحبت کرده اند، هشدار داده اند که با وجود توافق ماه فبروی میان امریکا و گروه طالبان، خشونت‌های این گروه در مقابل نیروهای دولتی افغان از ماه اپریل تا پایان جون، بیشتر از هر زمان دیگر بوده است.

پیش از این، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز گفته بود در حدود همین مدت، ۳۵۶۰ تن از نیروهای افغان در خشونت‌های طالبان کشته و ۶۷۸۱ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

حکومت افغانستان بارها به طالبان پیشنهاد آتش‌بس داده است، اما طالبان گفته اند که پیش از آغاز مذاکرات، قطع جنگ پیشنهاد منطقی نیست.

در گزارش ادارهٔ سرمفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان که به تاریخ ۳۰ جولای نشر شد، آماده است که تنها مهلت آرامی برای نیروهای افغان آتش‌بس سه روزه در روز های عید فطر بود؛ اقدامی که به گفتهٔ‌ این مقامات "توانایی طالبان را در سوق و اداره جنگجویان این گروه" نشان می‌دهد.

این در حالی است که طالبان آتش‌بس سه روزهٔ دیگر را در روز های عید اضحی اعلام کردند و تعهد کرده اند که اسیران باقی ماندهٔ نیروهای امنیتی افغان را آزاد خواهند کرد؛ اقداماتی که نشان دهندهٔ امیدواری‌ها برای آغاز مذاکرات بین الافغانی است.

رییس جمهور افغانستان نیز گفته است که ممکن این مذاکرات در مدت یک هفته‌ آغاز شود.

این در حالی است که جنرال کینیت مک‌ینزی، قوماندان قوماندانی مرکزی ایالات متحده در اوایل ماه جاری به صدای امریکا گفت که حملات "دشمن" قابل نگرانی است و طالبان برخی از مکلفیت‌های تعهد شدهٔ‌ شان را رعایت نکرده اند و "نمی‌دانم که رعایت هم کنند."

وزارت خارجهٔ ایالات متحده گفته است که ممانعت کلی از حمله طالبان علیه نیروهای افغان وجود ندارد. این وزارت در جریان یک کنفرانس در ماه می گفت که حملات طالبان علیه نیروهای افغان فقط "روحیه" توافق دوحه را نقض کرده است.

با آنهم، وزارت دفاع ایالات متحده گفته است که توافق با طالبان، شامل تعهداتی است که در آن برای کاهش دوامدار خشونت‌ها تلاش صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG