لینک های دسترسی

Breaking News

گزارشگران بدون مرز: بازداشت خودسرانهٔ خبرنگاران در افغانستان افزایش یافته است


گزارشگران بدون مرز امروز یک شنبه ۱۲ جون (۲۲ جوزا) با نشر بیانیهٔ گفته است که بازداشت خودسرانهٔ خبرنگاران در افغانستان افزایش یافته و در یک ماه گذشته کم از کم ۱۲ خبرنگار در سراسر این کشور بازداشت و زندانی شده اند.

گزارشگران بدون مرز (Reporters Without Borders) گفته است که دوسیهٔ هیچ یک از این خبرنگاران که بر اساس اتهامات مختلف بازداشت شده اند، توسط کمیسیون تخطی رسانه‌ها بررسی نشده است و این اقدام بر خلاف قانون رسانه‌های همگانی است.

این سازمان بین المللی حامی خبرنگاران این بازداشت ها را محکوم کرده و از ادارهٔ طالبان خواسته است تا با عملی کردن تعهدات خویش، از خبرنگاران حفاظت کرده و به قانون رسانه‌های همگانی احترام کند.

گزارشگران بدون مرز همچنان گفته است که حکومت طالبان کمیسیون تخطی رسانه‌ها و کمیسیون دسترسی به معلومات را ایجاد کرده است و "بنا بر قانون رسانه‌های همگانی، هیچ نهادی اجازه ندارد بدون بررسی و نظر کمیسیون تخطی رسانه‌ها در باره پرونده‌ و پیش از فرستادن آن به دستگاه عدلی و تصمیم در آن خصوص، خبرنگاران را بازداشت کند".

اما به گفتهٔ این سازمان، تشکیل کمیسیون تخطی‌رسانه‌ها تا اکنون هیچ تاثیری بر توقیف و بازداشت خبرنگاران نداشته است.

پیش از این، هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از افزایش خشونت‌ها علیه خبرنگاران در افغانستان، به ویژه توقیف خودسرانۀ آنان اظهار نگرانی کرده بود.

یوناما در اوایل ماه جاری گفت که آزار و اذیت و خشونت علیۀ خبرنگاران در افغانستان همچنین ادامه دارد و طالبان باید تمامی کارمندان رسانه‌ای را که در توقیف این گروه قرار دارند، آزاد کنند و به اقدامات سخت‌گیرانۀ شان پایان دهند.

XS
SM
MD
LG