لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: در چهار ماه اخیر ۲۷۹هزار مهاجر افغان به افغانستان برگشته اند


دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد (اوچا) در گزارش تازه‌ای گفته است که در چهار ماه نخست سال روان میلادی، حدود، ۲۷۹هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان به افغانستان برگشته اند.

اوچا در این گزارش گفته است که از جمله این مهاجرین، ۲۵۱هزار و ۷۰۰ مهاجر از ایران و ۲۸هزار مهاجر دیگر نیز از پاکستان به افغانستان برگشته اند. به گفتۀ ملل متحد که در میان برگشت‌کنندگان از ایران، ۴۳ درصد مردان، ۱۴ درصد زنان و ۴۳ درصد نیز کودکان شامل بودند.

بر اساس معلومات این اداره، از جمله تمامی برگشت‌کنندگان از پاکستان، ۲۶ درصد زنان، ۵۴ درصد کودکان و متباقی مردان اند.

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان می‌گوید که روند اخراج مهاجرین افغان از ایران شدت گرفته است.

این وزارت به تاریخ ۲۱ اپریل (اول ثور) گفته بود که در میان این اخراج‌شدگان، افغان‌هایی شامل است که به گونه غیرقانونی به ایران سفر کرده بودند و پس از بازداشت از سوی پولیس ایران، دوباره به افغانستان منتقل شده اند.

بر اساس معلومات این وزارت، اخیراً به گونه اوسط روزانه تا ۲۰۰۰ مهاجر افغان داوطلبانه از ایران برگشته و یا هم از آن کشور اخراج شده اند.

این وزارت گفته است که ماه گذشته به طور مجموعی ۸۲هزار افغان از ایران به افغانستان برگشته اند که اکثریت شان جبراْ اخراج شده اند.

چند هفته قبل گزارش‌هایی از برخورد نادرست شهروندان ایرانی با مهاجرین افغان مقیم ایران نشر شد که به دنبال آن به شمول کابل در شهرهای بزرگ افغانستان علیه ایران تظاهراتی راه‌اندازی شد.

مقامات وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت طالبان به صدای امریکا گفته اند که قرار است هیاتی به رهبری سرپرست این وزارت به زودی عازم ایران شود و در مورد وضعیت مهاجرین با مقامات آن کشور گفتگو کند.

ایران نیز گفته است که روند مهاجرت افغان‌ها به آن کشور افزایش یافته و از حکومت طالبان خواسته است که جلو مهاجرت‌های غیرقانونی افغان‌ها به آن کشور را بگیرد.

XS
SM
MD
LG