لینک های دسترسی

Breaking News

هزاران مهاجر افغان جبراً از ایران اخراج شده اند - طالبان


عکس: آرشیف

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت طالبان می‌گوید که از تاریخ ۲۴ ثور تا دوم جوزا، ۱۹هزار و ۹۶۳ پناهجوی افغان از ایران برگشت کرده و یا توسط پولیس ایران اخراج شده اند.

این وزارت روز چهارشنبه ۲۵ می (چهارم جوزا) در گزارش روزانۀ خود گفت که تنها روز گذشته، سه‌هزار و ۵۸۷ پناهجوی افغان از مرز نیمروز وارد خاک افغانستان شدند که از این میان، بیش از ۲۵۰۰ تن آنان به گونۀ اجباری اخراج شده اند.

به گفته این وزارت، به تاریخ ۳۱ ثور نیز، دوهزار و ۱۲۱ مهاجر افغان داوطلبانه و جبراً به افغانستان بازگردانده شده اند که بیشتر آنان توسط پولیس ایران بازداشت و به مرز افغانستان منتقل شده اند.

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت طالبان اضافه کرده که در روزهای گذشتۀ آن، ۱۴هزار و ۲۵۵ مهاجر دیگر از طریق مرزهای نمیروز و اسلام‌قلعۀ ولایت هرات وارد این کشور شده اند.

بر بنیاد معلومات این وزارت بیشتر کسانی که جبراً توسط پولیس ایران به افغانستان بازگرداننده شده اند، اسناد قانونی نداشته و آنان به گونۀ قاچاق وارد آن کشور شده بودند.

طالبان همچنین گفته اند که در میان این پناهجویان اخراج شده از ایران، صدها تن از زنان و کودکان نیز شامل اند.

آمار ارایه شدۀ از سوی حکومت طالبان در خصوص عودت مهاجران افغان از ایران نشان می‌دهد که روند اخراج اجباری مهاجران افغان از ایران شدت گرفته و به گونۀ اوسط، روزانه تا ۲۰۰۰ نفر از مرزهای ایران وارد افغانستان می‌شوند.

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان گفته است که با این مهاجران در زمان برگشت از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت کمک صورت گرفته است.

این در حالی است که پیش از این، دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد (اوچا) در گزارشی گفته بود که در چهار ماه نخست سال روان میلادی، حدود، ۲۷۹هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان به افغانستان برگشته اند.

اوچا در این گزارش گفته بود که از جمله این مهاجرین، ۲۵۱هزار و ۷۰۰ مهاجر از ایران و ۲۸هزار مهاجر دیگر نیز از پاکستان به افغانستان برگشته اند. به گفتۀ ملل متحد که در میان برگشت‌کنندگان از ایران، ۴۳ درصد مردان، ۱۴ درصد زنان و ۴۳ درصد نیز کودکان شامل بودند.

بر اساس معلومات این اداره، از جمله تمامی برگشت‌کنندگان از پاکستان، ۲۶ درصد زنان، ۵۴ درصد کودکان و متباقی مردان اند.

XS
SM
MD
LG