لینک های دسترسی

Breaking News

گزارشگران بدون مرز به ملل متحد: از خبرنگاران افغان و آزادی رسانه‌ها حمایت کنید


سازمان گزارشگران بدون مرز (RSF) در نامه‌ای به ریچارد بینت، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای افغانستان، خواهان اقدامات فوری برای پشتیبانی از خبرنگاران و آزادی رسانه‌ها در این کشور شده است.

این سازمان ناوقت دوشنبه ۱۱ اپریل (۲۲ حمل) گفت که در هفته‌های اخیر بازداشت‌های خودسرانۀ خبرنگاران توسط طالبان افزایش یافته و این کار تاثر منفی بر فعالیت رسانه‌ها در این کشور گذاشته است.

این سازمان همچینن گفته است که طالبان در ادامۀ وضع محدودیت‌ها بر آزادی بیان و فعالیت‌های رسانه‌ها، در هفته‌های اخیر نشرات رسانه‌های بین‌المللی به شمول صدای امریکا از طریق رسانه‌های داخلی افغانستان را منع کرده اند.

به گفتۀ این سازمان یکی از نتایج فشارها و ایجاد محدودیت‌، حاکم‌شدن فضای ترس و نگرانی بر اتاق‌های خبر رسانه‌ها است. این سازمان افزوده است: "بازداشت‌های خودسرانه افزایش یافته و قوای انتظامی مختلف اقدام به بازداشت خبرنگاران می‌کنند، به ویژه استخبارات [طالبان] می‌تواند خودسرانه برنامه‌های رسانه‌های صوتی و تصویری را تغییر دهد و مستقیم به دفاتر رسانه‌ها رفته و خبرنگاران را بازداشت کند."

آنتوان برنارد، مدیر بخش جلب حمایت جهانی این سازمان گفته است که وضعیت جهانی نباید مانع برای توجه به وضعیت افغانستان شود. او افزوده است: "ما از ریچارد بینت، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد، می‌خواهیم حمایت همه جانبه‌ای برای حمایت از خبرنگاران آزاد، کثرت‌گرا و مستقل در افغانستان جلب کند."

این سازمان گفته است که طالبان در هفته‌های اخیر چندین خبرنگار را در کندهار بازداشت کرده اند. گزارشگران بدون مرز همچنین گفته است که طالبان یک ماه پیش خالد قادری، خبرنگار رادیو نوروز را در ولایت هرات بازداشت کردند و تا کنون از سرنوشت وی خبری نیست.

این سازمان بازداشت خبرنگاران افغان توسط طالبان را خلاف قانون رسانه‌های همگانی این کشور عنوان کرده و در نامه‌اش از ملل متحد خواسته است که جلو این تخطی‌ها باید گرفته شود.

این در حالی است که هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) از ادامۀ توقیف خودسرانۀ خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای توسط طالبان ابراز نگرانی کرده و از این گروه خواسته است که ارعاب رسانه‌ها را متوقف کند.

یوناما اضافه کرده است که هیچ نشانه‌ای از کاهش میزان بازداشت‌های خودسرانه خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در افغانستان دیده نشده است.

به گفتۀ ملل متحد، طالبان در بسیاری موارد به بازداشت‌شدگان اجازۀ هیچ‌گونه تماس به بیرون از نظارت‌خانه‌ها را نداده اند.

پیش از این انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان نیز از افزایش محدودیت‌ها بر فعالیت رسانه‌ها و خبرنگاران در این کشور ابراز نگرانی کرده و گفته بود که هنوز هم بازداشت خبرنگاران از سوی طالبان ادامه دارد.

به گفتۀ این انجمن، یافته‌های آنان نشان می‌دهد که در هفت ماه اخیر، ۱۱۴ قضیه خشونت علیه خبرنگاران صورت گرفته که مسوول بیشتر آن افراد طالبان بوده اند.

XS
SM
MD
LG