لینک های دسترسی

Breaking News

احضار دیپلومات های ناتو از سوی وزارت خارجۀ روسیه


وزارت خارجۀ روسیه آنعده از نمایندگان کشور هایی را فراخوانده است که دیپلومات های روسی را از کشور های شان اخراج کرده اند تا برای آنان اعتراض نامۀ اقدمات تلافی جویانۀ روسیه را تحویل دهد.

سفیر آلمان روز جمعه حین خروج از وزارت خارجۀ روسیه دیده شده و سفرای هالند، اوکراین، فرانسه، ایتالیا و پولند نیز هنگام ورود به آن وزارتخانه به چشم خورده اند.

اقدام روسیه یک روز پس از آن صورت گرفت که مسکو به بیش از ۱۵۰ دیپلومات خارجی به شمول ۶۰ دیپلومات امریکایی مستقر در روسیه دستور داد که این کشور را تا پنجم اپریل ۲۰۱۸ میلادی، ترک کنند.

این اقدام مسکو در واکنش به اخراج ۶۰ دیپلومات روسی از امریکا گرفته شده است.

در واکنش ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که روسیه "هیچ توجیه" برای اخراج دیپلومات های امریکایی ندارد.

قصر سفید ناوقت پنجشنبه با نشر اعلامیه ای گفته است که اقدام روسیه موجب بدتر شدن روابط میان واشنگتن و مسکو خواهد شد.

قصر سفید در این اعلامیه همچنین اخراج "افسران استخباراتی اعلام ناشدۀ روسی" توسط ایالات متحده و سایر کشور های عضو ناتو در هفتۀ جاری اقدام مناسبی در مقابل حملۀ روسیه در خاک بریتانیا بود. در اعلامیه ذکر شده است که پاسخ روسیه در این مورد "غیر منتظره بود و ایالات متحده، به آن رسیدگی خواهد کرد."

هدر ناورت، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده، نیز از اقدام مسکو انتقاد کرده و گفته است "روسیه نباید به گونۀ تمثیل کند که گویا قربانی شده است."

اخراج دسته جمعی دیپلومات های روسی از بیش از ۲۰ کشور غربی و سازمان ناتو، در واکنش به ادعای لندن مبنی بر دست داشتن مسکو در حمله بر سرگی سکریپال، یک جاسوس پیشین دوطرفه انجام شد.

این جاسوس دو طرفه همراه با دخترش در یک پارک شهر سلسبری در بریتانیا با سم اعصاب هدف حمله قرار گرفتند.

مسکو هر گونه دست داشتن در این حمله را رد کرده و ادعا دارد که حمله توسط اداره استخبارات بریتانیا به منظور تحریک احساسات ضد روسی انجام شده است.

سرگی سکریپال که زمانی برای اداره استخبارات نظامی روسیه کار می کرد، جاسوسان روسی را به دام بریتانیا انداخته بود.

او که به خاطر این کارش در روسیه زندانی بود، در یک معامله تبادله جاسوسان از زندان رها شد.

سکریپال پس از حمله چهارم مارچ اکنون همراه با دختر ۳۳ ساله اش در یکی از شفاخانه های بریتانیا بستری بوده و در وضعیت وخیم قرار دارد.

XS
SM
MD
LG