لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه تعزیرات تازه از جانب امریکا را تقبیح کرد


روسیه تعزیرات تازه از جانب واشنگتن علیۀ مسکو را تقبیح و آن را خلاف قوانین بین المللی خوانده است.

وزارت خارجۀ ایالات متحده به روز چهارشنبه با نشر یک اعلامیه خبر داد که تا چند روز دیگر موج از تعزیرات جدید را علیۀ مسکو وضع خواهد کرد.

واشنگتن دلیل این کار را کاربرد سلاح کشندۀ کیمیاوی توسط مسکو برای کشتن یک جاسوس سابق روسی و دخترش در بریتانیا خوانده است.

حکومت ایالات متحده گفته است که روسیه با کاربرد از سلاح کیمیاوی، قوانین بین المللی را نقض کرده است.

قبل از این حکومت بریتانیا در ماۀ مارچ امسال ادعا کرده بود که روسیه در تلاش برای کشتن سرگی سکرپل یک جاسوس سابق روسیه و دخترش یولیا در خاک بریتانیا، از سلاح کیمیاوی 'نوویچوک' کار گرفته است.

مسکو بار دیگر گفته است که هیچ نوع شواهد در مورد دست داشتن روسیه در کاربرد از سلاح کیمیاوی در خاک بریتانیا ارایه نشده است.

اما واشنگتن گفته است که شواهد کافی در اختیار دارد که دست داشتن روسیه را در حملات کیمیاوی اخیر در بریتانیا نشان میدهد.

قصرکریملن اقدام واشنگتن را در تضاد با فضای "سازندۀ" ملاقات اخیر میان رهبران هردو کشور خوانده است. دیمتری پسکوف، سخنگوی کریملن گفته است که:"از دیدگاۀ ما، تعزیرات فعلی و قبلی کاملاً غیرقانونی بوده و با قوانین بین المللی مطابقت ندارد."

روسیه به اقدام تلافی جویانه در برابر ایالات متحده نیز هشدار داده اما واضح نکرده است که این اقدام چه خواهد بود.

وزارت خارجه ایالات متحده گفته است که موج تازه تعزیرات علیه مسکو سر از ٢٢ ماه آگست تطبیق خواهد شد. قبل از این نیز واشنگتن در ارتباط به این قضیه دستور اخراج ده ها دپلومات روسی را از ایالات متحده صادر کرده بود.

وزارت خارجۀ ایالات متحده همچنان گفته است که اگر روسیه تا ٩٠ روز دیگر این اطمینان را داده نتواند که در آینده از سلاح کیمیاوی کار نخواهد گرفت، ممکن تعزیرات دیگر را نیز علیه مسکو اعلام کند.

روسیه تعزیرات از جانب امریکا را رد و آن را غیرقانونی خواند
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

XS
SM
MD
LG