لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین با اخراج دیپلمات‌های امریکایی مخالفت کرد


آقای پوتین گفته است که "منتظر ترامپ می مانیم"

تنها یک روز بعد از اخراج ۳۵ دیپلمات و مقام روسیه از امریکا، ولادیمیر پوتین می گوید با درخواست وزارت خارجه روسیه برای اخراج همین تعداد دیپلمات امریکایی مخالفت کرده، اما حق واکنش به امریکا را برای کشور خود محفوظ می داند.

به نوشته سی ان ان و یک اژانس خبری روسیه، آقای پوتین درخواست وزیر خارجه کشورش برای اخراج دیپلمات های امریکایی در عکس العمل با اخراج دیپلمات های روسیه از ایالات متحده را رد کرد.

پیشتر سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه از پوتین خواسته بود با اخراج تعداد ۳۵ نفر از دیپلمات های امریکایی از روسیه موافقت کند.

درخواست لاوروف برای «تلافی» اخراج دیپلمات های روسیه از امریکا صورت گرفته بود.

باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده روز پنجشنبه تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه تصویب کرد که بر مبنای آن ۳۵ دیپلمات و مقام اطلاعاتی آن کشور از امریکا اخراج و دو مجتمع متعلق به دولت روسیه در ایالت‌های نیویارک و مریلند نیز تعطیل خواهند شد.

باراک اوباما در بیانیه ای که در وبسایت کاخ سفید منتشر شد، گفته است "امروز دستور داده‌ام در پاسخ به آزارهای دولت روسیه علیه مقام‌های آمریکایی و عملیات سایبری علیه انتخابات امریکا، اقداماتی صورت گیرد."

آقای اوباما گفته است که "این اقدامات به دنبال هشدارهای خصوصی و علنی ما به دولت روسیه انجام می‌شوند و پاسخی ضروری و متناسب با اقداماتی است که ناقض هنجارهای رفتاری در عرصه بین المللی بوده و با هدف آسیب رساندن به منافع امریکا انجام می‌شوند."

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی ۳۵ تبعه روس را «عوامل اطلاعاتی» خواند و نوشت، کاخ سفید معتقد است که واحد اطلاعات روسیه در داخل امریکا دستور حمله سایبری چند ماه پیش به کمیته ملی حزب دموکرات و دیگر نهادهای سیاسی ایالات متحده را صادر کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز پیشتر در گزارشی به نقل از یک مقام ارشد دولت اوباما نوشت که تصمیم اخراج دیپلمات‌های سفارت روسیه در واشنگتن و قنسولگری آن کشور در سان فرانسیسکو در واکنش به کمپاین مسکو برای آزار و اذیت دیپلمات‌های امریکایی اتخاذ شده است.

این مقام دولت اوباما که نخواست هویتش فاش شود، همچنین گفت که کلیه دسترسی های مقام های روسیه به دو مجتمع اقامتی روسیه در داخل امریکا، از بعد از ظهر روز جمعه قطع خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس وزارت خارجه امریکا این ۳۵ تبعه روس را "عناصر نامطلوب" توصیف کرده و به آنها ۷۲ ساعت مهلت داده است تا به همراه خانواده های خود خاک ایالات متحده را ترک کنند.

XS
SM
MD
LG