لینک های دسترسی

Breaking News

انتقال ده‌ها طیاره نظامی افغانستان به اوزبیکستان


طیاره های قوای هوایی افغانستان در میدان ترمز

یک مرکز تحقیقی امریکا روز پنجشنبه ۲۶ اگست (چهارم سنبله) گزارش داد که بیش از ۴۵ طیارهٔ‌ قوای هوایی افغانستان هفتهٔ‌ گذشته به خارج از آن کشور انتقال داده شده تا از افتادن این طیاره‌ها به دست طالبان جلوگیری شده باشد.

مرکز مطالعات بین المللی و استراتیژیک (CSIS) بر استناد تصاویر ماهواره‌ای گزارش داده است که ده‌ها طیارهٔ نظامی افغانستان در توقفگاه (Tarmac) میدان هوایی بین المللی ترمز در اوزبیکستان مشاهده شده است. این تصویر ماهواه‌ای به تاریخ ۱۶ اگست ۲۰۲۱ میلادی گرفته شده است.

بر اساس گزارش این مرکز، طیاره های که در این تصویر مشاهده می شوند، شامل ای-۲۰۹ سوپر توکانو، سی-۲۰۸، ام آی-۲۵، و هلیکوپتر یوام-۶۰ می شوند.

خبرگزاری اسوشیتد پرس گزارش داده است که پس از عبور از سرحد اوزبیکستان، این طیاره‌ها شاید مجبور به نشست در میدان هوایی ترمز شده اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، این طیاره ها سربازان افغان را انتقال داده اند که در صدد پناهندگی استند.

مرکزی تحقیقی بین المللی و اسرتیژیک گزارش داده است که تصویر تازهٔ ماهواه‌ای که به تاریخ ۲۱ اگست از میدان هوایی ترمز گرفته شده است، این طیاره‌ها در این میدان هوایی مشاهده نمی‌شوند و احتمالاً قوای هوایی افغانستان موقتاً به آنجا نقل مکان داده شدند و سپس به مکان دیگری انتقال یافته اند.

در همین حال، دو مقام حکومت پیشین افغانستان به صدای امریکا تایید کرده اند که قبل از سقوط کابل به دست گروه طالبان به تاریخ ۱۵ اگست ۲۰۲۱، دست کم هشت هلیکوپتر قوای هوایی افغانستان به ولایت پنجشیر انتقال یافته است، ولایتی که شماری از نظامیان پیشین، به شمول کماندوها، خیزش های مردمی و مجاهدین سابق در حالت آماده باش جنگ بر ضد گروه طالبان استند و رهبری آنرا احمد مسعود، پسر احمد شاه مسعود، فرمانده فقید ضد طالبان،بر عهده دارد.

XS
SM
MD
LG