لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: طالبان نیت و ارادۀ شان را برای کاهش خشونت‌ نشان دهند


مایک پمپیو، وزیر خارجه ایالات متحدۀ از طالبان خواست تا "شواهد واضح"را نشان دهند که آنان پیش از امضای توافق صلح با امریکا، می‌توانند خشونت‌ها را در افغانستان کاهش دهند.

توافقی که به گفته آقای پمپیو، زمینه "مذاکرات بین‌الافغانی و خروج نیروهای امریکایی را از افغانستان"مساعد می‌سازد.

وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه سوم فبروری (۱۴ دلو) در یک نشست مطبوعاتی در ازبیکستان گفت: "ما روی پلان صلح و مصالحه کار می‌کنیم. بار قبلی هم ما به یک توافق نزدیک شده بودیم که مشترکاً دو طرف روی آن کار کرده بودند، اما طالبان نتوانستند که ارادۀ و نیت شان را برای کاهش خشونت‌ها نشان دهند".

وزیر خارجه ایالات متحده تاکید کرد که خواست فعلی آنان نیز این است که طالبان نیت و ارادۀ شان را برای کاهش خشونت‌ در افغانستان نشان دهند.

کاهش خشونت یا آتش‌بس

وزیر خارجۀ ایالات متحده در حالی یک بار دیگر بر "کاهش خشونت" در مذاکرات صلح تاکید کرد که حکومت افغانستان مخالف این اصطلاح بوده، آنرا "مبهم" خوانده و بر استقرار آتش‌بس سراسری در افغانستان تاکید کرده است.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در جریان ملاقات هفته گذشته اش با راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحدۀ امریکا در کابل و جنرال اسکات میلر، قوماندان عمومی نیروهای حمایت قاطع ناتو در افغانستان به برقراری آتش‌بس سراسری و ختم جنگ تاکید کرد.

ریاست جمهوری افغانستان کاربرد عبارت "کاهش خشونت" را زیر سوال برده گفته بود " آیا این به این معنی است که روزانه ده حمله نه بلکه پنج حمله می‌شود یا روزانه ده نفر جان خود را از دست نمی‌دهد؛ بلکه پنج نفر جان خود را از دست می‌دهد؟ ما قطع کامل خشونت را در افغانستان می‌خواهیم".

گروه طالبان گفته اند که مذاکرات صلح با ایالات متحده به دلیل تفاوت دیدگاه پیرامون تعریف "کاهش خشونت" به نحوی متوقف شده است.

ریاست جمهوری از آقای خلیلزاد نقل کرده که گفته است، پیشرفت‎های قابل ملاحظه در دور اخیر مذاکرات صلح در قطر صورت نگرفته است.

این در حالی است که در اعلامیه‌ای که از سوی سفارت امریکا در کابل دیروز نشر شد، از حکومت افغانستان خواسته شده است که روی یک هیات مذاکره‌کنندۀ جامع برای انجام گفتگوهای بین‌الافغانی تمرکز کند.

XS
SM
MD
LG