لینک های دسترسی

Breaking News

مقام ارشد افغان در پاکستان ناپدید شده است


آرشیف: صد ها هزار مهاجر افغان هنوز هم در شهر پشاور زندگی می کنند
آرشیف: صد ها هزار مهاجر افغان هنوز هم در شهر پشاور زندگی می کنند

خانوادۀ قاضی محمد نبی، معاون والی کنر، با تماس به قونسلگری افغانستان در پشاور گفته است که آقای نبی که غرض تداوی به پاکستان رفته بود، "اختطاف" شده است.

یک دیپلومات افغان که نخواست نامش ذکر شود، تایید کرده است که معاون والی کنر با پاسپورت عادی به پاکستان سفر کرده بود، نا پدید شده است، اما این دیپلومات تاکید کرد که ماموریت دیپلوماتیک افغانستان در پاکستان از حضور آقای نبی در آن کشور آگاه نبود.

تا حال هیچ فرد و یا گروه مسوولیت اختطاف احتمالی آقای نبی را بر عهده نگرفته است.

پولیس محلی در پشاور گفته است که پس از خبر ناپدید شدن آقای نبی، آنان تحقیقات را در مورد آغاز کردند، اما آنان از حضور آقای نبی در پشاور آگاهی نداشتند.

با وجود عودت میلیون ها مهاجر افغان از پاکستان در بیش از یک و نیم دهۀ گذشته، به گفتۀ مقامات پاکستانی حدود سه میلیون مهاجر افغان هنوز هم در آن کشور به سر می برند. شماری از شهروندان افغان به شمول مقامات ارشد آن کشور هنوز هم جهت بازدید از دوستان و تداوی به پاکستان سفر می کنند.

قبل بر این، عبدالخالق فراهی، دپلومات ارشد افغان در پشاور، در سال ۱۳۸۷ خورشیدی در شهر پشاور توسط گروه طالبان اختطاف شده بود، اما پس از دو سال اسارات، از قید ربایندگان آزاد شد.

این مقام ارشد حکومت افغانستان در حالی در شهر پشاور پاکستان نا پدید شده است که روابط میان کابل و اسلام آباد در سال های اخیر، پر تنش بوده است.

مقامات افغانستان و ایالات متحده، پاکستان را به حمایت از گروه های دهشت افگن و تندرو متهم می کند. اما مقامات پاکستانی ضمن رد این ادعا ها، گفته اند که آنان قربانی اعمال گروه های تندرو و دهشت افگن اند—نه حامی آنان.

XS
SM
MD
LG