لینک های دسترسی

Breaking News

آیا واقعاً آرزوهای مردم در مقبره ‌ها برآورده می‌شود


در افغانستان شمار زیاد مردم به ویژه زنان به زیارتگاه ها و مقبره های بزرگان معتقد بوده می گویند برای برآورده شدن حاجت شان به این محل ها مراجعه می‌کنند.

در ولایت ننگرهار که مردم زیاد به این زیارتگاه ها مراجعه می کنند مقبرۀ بنام دولکی بابا، در قسمت شرقی شهر جلال آباد شهرت زیاد دارد.

در این زیارتگاه یک قبر بزرگ وجود دارد و در چارطرف آن چند مجاور یا مرید زیارت به سر می ‌برند. محمود که بیش از ۲۰ سال میشود، در این زیارت مجاور است می گوید دولکی بابا یک شخص روحانی بوده و برای رفع حاجات مردم، وسیله گشته بود.

محمود می گوید اکثر در روز های چهارشنبه زنان برای برآورده شدن حاجات شان به این زیارت مراجعه می کنند.

به گفته مردم محل هر کس بر اساس اعتقادی که دارد به این زیارتگاه رفته و خواسته هایشان را در آنجا طالب می‌شوند.

آرزو باشنده شهر جلال ‌آباد که برای دعا به زیارت دولکی بابا آمده است می گوید مردم از این ولی نزد خداوند واسطه گرفته آرزو های شان را مطرح میکنند. مادران اطفال شان را که زیاد گریه می کند به اینجا می آورند. آرزو می گوید تا حال مردم نتایج خوبی از این زیارتگاه گرفته اند.

اما مولوی نقیب الله امام یکی از مساجد در شهر جلال آباد همچو اعمال را خلاف شریعت اسلامی خوانده می گوید که رفتن به همچو اماکن جوابگوی خواسته های مردم نیست.

اورنگ صمیم رئیس اداره اطلاعات و فرهنگ ننگرهار نیز این زیارتگاه را افسانوی می‌داند و می‌گوید حقیقت ندارد، اما او می گوید این زیارت ثبت یاداشت‌ های فرهنگی شان است.

به گفته آقای صمیم داستان دولکی بابا افسانوی بوده و کدام اساس تاریخی ندارد.

زیارت‌ها و مقبره‌های تاریخی زیادی با اوصاف و نام‌های مختلف در ولایت ننگرهار وجود دارد که مردم این ولایت به آن عقیده دارند. اما این اولین زیارتی است که دو سال قبل گروه داعش با یک حمله بمی بر تعمیر آن، حضور خود را در شهر جلال‌آباد نشان داد. مجاور زیارتگاه دولکی بابا می گوید بعد از این حمله در زیارتگاه را بسته اند و مردم از بیرون زیارت میاعلی بابا، سید الیاس پهلوان، گردی غوث، میاجی بابا وچندین زیارت دیگر در این ولایت محل رجوع مردم غرض رفع نیازمندی های شان است.

XS
SM
MD
LG