لینک های دسترسی

Breaking News

رقم واقعات مثبت کووید۱۹ در افغانستان از مرز ۱۳۰هزار گذشت


وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید که در یک شبانه‌روز گذشته، ۱۰۹۲ واقعه مثبت کووید۱۹ در این کشور به ثبت رسیده است.

میرویس علی‌زی، معاون سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه هفتم جولای (۱۶ سرطان) به صدای امریکا گفت که در این مدت، ۶۲ بیمار کووید۱۹ در این کشور جان باخته است.

با این حساب، آمار مبتلایان بیماری کووید۱۹ به ۱۳۰هزار و ۱۱۳ نفر و رقم مرگ و میر ناشی از آن به پنج‌هزار و ۴۷۷ مورد افزایش یافت.

آقای علی‌زی افزود: "فعلاً هم ما شاهد بیشترین واقعات مثبت کرونا در کشور استیم. در این هفتۀ که گذشت گراف ما در یک حالت بود، اما نسبت به دو هفته قبلی پنج درصد کاهش را نشان می‌دهد."

معاون سخنگوی این وزارت افزود که ممکن شمار واقعات کروناویروس تا دو هفته دیگر در این حالت باقی بماند و پس آن، سیر نزولی خواهد داشت.

او تاکید کرد که در روزهای اخیر بیشتر واقعات مثبت در ولایات کابل، ننگرهار، هرات، قندهار، میدان وردک، لوگر، بلخ، کندز و برخی ولایات دیگر بوده است.

آقای علی‌زی اضافه کرد: "متاسفانه هنوز هم مردم با وزارت صحت عامه همکار نیستند، در شهر و بازار گشت و گذار مردم بیشتر است. اکثر مردم ماسک استفاده نمی‌کنند و پیام‌های وزارت صحت را جدی نمی‌گیرند."

کروناویروس برای نخستین‌بار در دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا روز چهارشنبه هفتم جولای (۱۶ سرطان) ابتلای بیش از ۱۸۴ میلیون و۶۵۳هزار نفر به کووید۱۹ و مرگ بیش از سه میلیون و ۹۹۴هزار بیمار را در سراسر جهان ثبت کرده است.

XS
SM
MD
LG