لینک های دسترسی

Breaking News

"مقاومت مسالمت آمیز" رهبر مخلوع کتلونیا در برابر مادرید


کارلس پوجدمون، رهبر مخلوع ادارۀ محلی منطقۀ کتلونیا

کارلس پوجدمون، رئیس مخلوع ادارۀ محلی کتلونیا در هسپانیه، امروز از مردم آن منطقه خواست که در برابر تحمیل حاکمیت مستقیم حکومت مرکزی به گونۀ مسالمت آمیز مقاومت کنند.

حکومت مرکزی هسپانیه امروز با منحل ساختن حکومت محلی کتلونیا و پارلمان محلی آن منطقه، و نیز با سبکدوش ساختن پوجدمون از مقام ریاست ادارۀ حکومت محلی کتلونیا، رسماً کنترول آن منطقۀ شمالشرقی کشور را در دست گرفت.

اما کارلس پوجدمون ساعاتی بعد در یک پیام ثبت شدۀ ویدیویی که پخش گردید، گفت که حکومت کتلونیا را فقط پارلمان آن منطقه تعیین و یا منحل ساخته میتواند. او تعهد یاد کرد که به تلاش در راه تشکیل یک کشور آزاد، ادامه خواهد داد.

پوجدمون در پیام ویدیویی اش، در حالی ظاهر شده که در کنارش بیرق اتحادیۀ اروپا و بیرق حکومت کتلونیا قرار داشته و نشان رسمی کتلونیا نیز به چشم میخورد. با وجود این، مبصرین سیاسی میگویند از فحوای لحن پوجدمون معلوم شد که او زمینه را برای کمپاین سیاسی جهت اشتراک در انتخابات منطقوی آینده هموار می سازد. ماریانو راخوی صدراعظم هسپانیه اعلام داشت که انتخابات زودهنگام در کتلونیا، به تاریخ ۲۱ دسمبر برگزار خواهد شد.

پس از تصمیم حکومت مرکزی هسپانیه، رئیس و تمامی ۱۲ عضو کابینۀ کتلونیا، دیگر کدام جایگاهی در نظام هسپانیه ندارند و امتیازات مادی شان نیز قطع شده است. ولی با آن هم، اگر از دستورات حکومت مرکزی سرکشی کنند، ممکن به زورگویی متهم شوند و مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.

عکس العمل ها در برابر اعلام استقلال

برخلاف توقعات جدایی طلبان کتلونیا، ابتدا همه پرسی و بعداً اقدام پارلمان محلی کتلونیا مبنی بر اعلام استقلال نه تنها با مخالفت حکومت مرکزی هسپانیه مواجه شد، بلکه واکنش های جهان را نیز در پی داشته است.

یک روز پس از اعلام آزادی از سوی پارلمان کتلونیا، اتحادیۀ اروپا و تعداد از کشورهای جهان گفتند که این اقدام قانونگذاران کتلونیا را به رسمیت نمیشناسند و از حکومت مرکزی هسپانیه حمایت میکنند.

دونالد تُسک، رئیس شورای اروپایی گفته است که "برای اتحادیۀ اروپایی هیچ چیز تغییر نمیکند. امیدوارم که حکومت هسپانیه از طریق مذاکرات به این موضوع رسیدگی کند، نه راه زورگویی".

انتونیو تجانی، رئیس پارلمان اتحادیۀ اروپا گفته است که هیچ عضو این اتحادیه این آزادی را به رسمیت نخواهد شناخت. تجانی افزود که "اعلان آزادی که در پارلمان کتلونیا به آن رای داده شد، تخطی از حاکمیت قانون، قانون اساسی هسپانیه و خود مختاری داخلی کتلونیا میباشد".

دفتر انگلا مرکل صدراعظم آلمان، با نشر یک پیام در تویتر گفته است که "حکومت آلمان اعلان آزادی توسط حکومت محلی کتلونیا را به رسمیت نمیشناسد".

انریکو پنیانیتو، رئیس جمهور مکسیکو نیز گفته که استقلال کتلونیا را "به رسمیت نخواهد شناخت" و امیدواری نشان داده که مسئلۀ کتلونیا صلح آمیز حل گردد.

در کنار آلمان و مکسیکو، حکومات بریتانیا، قبرس و ایالات متحده نیز حمایت خود را از حکومت مرکزی هسپانیه اعلام کرده و جان منویل سنتوس، رئیس جمهور کولمبیا گفته است که خواستار یک هسپانیای واحد میباشد.

با وجود آن که کتلونیا حال تحت حاکمیت حکومت مرکزی هسپانیه قرار گرفته، اما واضح نیست که صدراعظم هسپانیه چگونه قادر خواهد بود تا کنترول خود را در رده های پائینی ادارۀ وسیع کتلونیا اعمال کند.

اقدام حکومت مرکزی هسپانیه در برابر جدایی طلبان کتلونیا
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

XS
SM
MD
LG