لینک های دسترسی

Breaking News

اسپانیا در نهایت از خط دفاعی ایران گذشت


دیدار تیم های ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه
دیدار تیم های ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

تیم فوتبال اسپانیا پس از تساوی ۳-۳ با پرتگال در نخستین رقابت گروهی جام جهانی ۲۰۱۸، روز چهارشنبه (۲۰جون) تیم ملی ایران را با نتیجۀ ۱-۰ شکست داد.

ملی پوشان ایران و اسپانیا، آنچنانیکه از قبل انتظار می رفت با ساختار دفاعی و تهاجمی به میدان آمده بودند.

تیم ایران با تشکیل جال دفاعی در برابر محوطۀ جزای دروازۀ شان، تا دقیقۀ ۵۴ بازی به هر شکلی که بود جلو حملات و ضربه های مهاجمان تیم اسپانیا را گرفت، اما دی کوستا، مهاجم اسپانیایی برازیلی تبار، نتیجه را یک مقابل صفر کرد.

ناگفته نماند که پیش از باز شدن دروازۀ تیم ایران، علی رضا، دروازه بان ایرانی، در دقیقۀ ۴۹ بازی یک ضربۀ آزاد تیم اسپانیا را با دو تلاش پیهم و به موقع مهار کرد و نگذاشت دروازه اش باز شود.

تیم ملی فوتبال اسپانیا برای پیروزی در این رقابت حضور یافته بود، چرا که در رقابت نخست گروهی اش با پرتگال تنها یک امتیاز کسب کرده بود، حالانکه ایران با پیروزی در برابر تیم فوتبال مراکش، سه امتیازه بود.

جمعی کثیری از ایرانی ها برای تشویق تیم ملی شان به میدان ورزشی حضور یافته بودند.
جمعی کثیری از ایرانی ها برای تشویق تیم ملی شان به میدان ورزشی حضور یافته بودند.

​سفید پوشان اسپانیا از آغاز رقابت کنترول بازی را در دست گرفتند و توپ بیش از ۷۰ درصد در اختیار آنان بود. حملات فشردۀ آنان به حدی سریع بود که در ۲۰ دقیقۀ نخست بازی اسپانیایی ها به سه ضربۀ آزاد ناشی از خطای ایرانی ها در اطراف محوطۀ جزای تیم ایران دست یافتند، اما در نیمۀ نخست نتوانستند به گول دست یابند.

اگر رقابت امروز مساویانه پایان می یافت، ایرانی ها ۷۰ درصد فرصت صعود به دور حذفی را به دست می آوردند اما برنامۀ هیات رهبری فوتبال ایران به گفتۀ مبصران همانا "کسب کم از کم یک امتیاز یعنی نتیجۀ مساوی" بود.

پس از آنکه دروازۀ ایران باز شد، ساختار بازی هر دو تیم تغیر خورد و اسپانیایی ها از عجلۀ که داشتند باز ماندند و در عوض ایرانی ها تلاش به خرج دادند تفاوت گول را یکبار دیگر مساوی سازند.

خط حملۀ ایران در دقیقۀ ۷۰ بازی توپی را که از یک خطا در محوطۀ جزای اسپانیا آمده بود وارد دروازه کردند؛ اما حکم میدان با استفاده از تکنالوژی "حکم ویدیویی" گول را حساب نکرد و آن را آفساید اعلام کرد.

ایرانی ها دو بار دیگر هم فرصت طلایی به دست آوردند، یکی ضربۀ سهمگین مهاجم ایرانی که از کنار تیر عمودی دروازۀ ایران عبور کرد و یکی هم ضربۀ سر مهاجم ایرانی که از بالای تیم افقی به خارج از میدان رفت.

رونالدو، کپتان پرتگال، یکبار دیگر ستارۀ میدان بود و تیمش را به پیروزی در برابر مراکش رهنمون کرد
رونالدو، کپتان پرتگال، یکبار دیگر ستارۀ میدان بود و تیمش را به پیروزی در برابر مراکش رهنمون کرد

تیم پرتگال نیز دومین رقابت گروهی خود را در برابر مراکش با تنها گول دقیقۀ چهار بازی توسط کرستیانو رونالدو برنده شد. رونالدو تاكنون در دو مسابقه جام جهانی روسیه، چهار گول زده است.

تیم پرتگال بازی را خوب آغاز کرد اما مراکش در دقایق نیمۀ اول و بعد هم در نیمۀ دوم نه تنها تلاش کرد نتیجه را مساوی سازد، بلکه اگر بخت با آنان یاری می کرد، احتمال شکست پرتگال هم دور نبود.

مراکشی ها چندین فرصت را از دست دادند و دروازه بان پرتگال دو گول حتمی را مهار کرد.

مربی تیم پرتگال با توصیف از نحوۀ بازی مراکشی ها گفت "ما کنترول بازی را از دست دادیم و حتی نمی توانستیم به درستی توپ را به یکدیگر برسانیم. مراکشی ها خوب بازی کردند. ما تیمی خوبی داریم اما باید در رابطه به نحوۀ بازی با آنان صحبت شود."

اکنون اسپانیا و پرتگال که هم گروه تیم ملی ایران اند، هر کدام چهار امتیازه شده اند و ایران در جایگاه سوم قرار دارد. رقابت بعدی تیم ایران با پرتگال هفتۀ آینده خواهد بود و مبصرین به این باور اند که صعود ایران به دور بعدی با توجه به ساختار تیم پرتگال "اکنون دشوارتر از پیش شده است".

سوارز، مهاجم یوروگوای و تیم بارسلونا، تنها گول تیمش را وارد دروازۀ عربستان سعودی کرد
سوارز، مهاجم یوروگوای و تیم بارسلونا، تنها گول تیمش را وارد دروازۀ عربستان سعودی کرد

​مبصرین اروپایی و امریکایی فوتبال در رسانه ها استدلال می کنند که بدون شک تیم اسپانیا در برابر مراکش برنده خواهد شد و اکنون توپ در میدان پرتگال خواهد بود که آیا مانع پیروزی و یا کم از کم مساوی ایران در برابر آن تیم شده می تواند یاخیر.

اما در رقابت دوم روز چهارشنبه میان تیم های عربستان سعودی و یوروگوای، نتیجه ۱-۰ به نفع یوروگوای پایان یافت.

تیم عربستان سعودی در این رقابت بسا بهتر و منسجم تر از کارکردگی شان در برابر روسیه ظاهر شدند، اما تنها گول سواریز خط دفاعی عربستان را شکست و صعود آبی پوشان یوروگوای را به دور حذفی یقینی ساخت.

رقابت های روز پنجشنبه (۲۱ جون) میان تیم های دنمارک - آسترالیا، فرانسه - پیرو از گروه C و ارژنتاین - کروشیا از گروه D برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG