لینک های دسترسی

Breaking News

کمپاین واکسین پولیو در ۱۶ ولایت افغانستان؛ ۵.۳ میلیون کودک واکسین می‌شوند


وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان از آغاز نخستین دور کمپاین واکسین پولیو در سال ۲۰۲۳ میلادی در ۱۶ ولایت افغانستان خبر داد.

شرافت زمان، سخنگوی این وزارت با فرستادن پیامی به صدای امریکا گفت که در این دور کمپاین، ۵.۳ میلیون کودک زیر سن پنج سال در ۱۷۸ ولسوالی در بخش‌های شرق، جنوب، جنوب-شرق و غرب افغانستان به شمول کابل واکسین می‌شوند.

زمان افزود که این کمپاین روز دوشنبه ۲۳ جنوری (سوم دلو) آغاز و برای چهار روز ادامه خواهد یافت.

سخنگوی وزارت صحت اضافه کرد: "در سال ۲۰۲۲، تنها دو واقعه مثبت پولیو در ولایات پکتیکا و کنر گزارش شده بود که نسبت به ۵۶ واقعه در سال ۲۰۲۰ و چهار واقعه در سال ۲۰۲۱ کاهش قابل ملاحظه را نشان می‌دهد."

قلندر عباد، سرپرست وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان افزوده است: "افغانستان نسبت به هر زمان دیگر به محو پولیو نزدیک‌تر شده است. ما امیدوار هستیم که تا پایان سال ۲۰۲۳ با تطبیق موفقانه کمپاین‌های پلان‌شده واکسین پولیو، شاهد صفر شدن واقعات پولیو در افغانستان باشیم."

عباد از والدین کودکان، عالمان دینی و بزرگان قومی خواسته است که برای تطبیق واکسین پولیو با واکسیناتوران در سراسر این کشور همکاری کنند.

این کمپاین توسط وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان و در همکاری مالی سازمان جهانی صحت و صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای کودکان (یونیسف) تطبیق خواهد شد.

بر اساس معلومات وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان در جریان سال گذشته میلادی، نه دور کمپاین سرتاسری و فرعی تطبیق واکسین پولیو در افغانستان راه‌اندازی شده که پیامد خوبی در کنترول گردش ویروس پولیو داشته است.

این در حالی است که پیش از این، سازمان جهانی صحت از تلاش‌ها برای محو بیماری فلج کودکان (پولیو) در افغانستان خبر داده و گفته بود که غلبه بر پولیو در این کشور پیروزی جهانی خواهد بود.

به گفتۀ این سازمان، تا زمانیکه پولیو در یک‌جا وجود داشته باشد، این بیماری در همه‌جا یک تهدید باقی خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG