لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه از متحدینش خواهان اعزام عسکر به سوریه است


ستفن دی میستورا نمایندۀ خاص ملل متحد برای سوریه، به روز سه شنبه با مقامات سوری در دمشق روی تنفیذ یک آتش بس طی هفتۀ جاری در سوریه، صحبت میکند.

اما از جانب دیگر ترکیه میگوید که یگانه راه ختم جنگ پنجسالۀ سوریه، آغاز عملیات زمینی از سوی نیرو های ائتلاف در آن کشور میباشد.

با وجود تلاش های ملل متحد در جهت تأمین آتش بس و آغاز مصالحه در سوریه، یک مقام ترکیه امروز گفت که آن کشور از متحدین خود میخواهد که در یک عملیات زمینی در سوریه سهم شوند، زیرا به زعم او، این یگانه راه پایان بخشیدن جنگ سوریه است.

اما این مقام به خبرنگاران بیان داشت که ترکیه به تنهایی به عملیات زمینی در سوریه مبادرت نخواهد کرد. ترکیه تا کنون صرف در حملات هوایی تحت رهبری ایالات متحده بر مواضع داعش سهیم بوده است.

ترکیه در حالی از اعزام نیرو های زمینی به سوریه سخن میزند که بشار الأسد رئیس جمهور سوریه، یک روز قبل، ترکیه و عربستان سعودی را متهم ساخت که گویا به اشارۀ قدرت های خارجی عمل میکنند و از دیر زمانی خواسته اند که سربازان خود را به سوریه اعزام دارند.

جنگ بین المللی

رئیس جمهور اسد که در نشست انجمن قانوندانان صحبت میکرد تاکید کرد، در صورتیکه این دو کشور به قلمرو سوریه عسکر بفرستد، پیامدهایش از محدودۀ منطقه، فراتر خواهد رفت.

"اردغان از دو سال بدینسو میخواست که به بهانه ایجاد منطقه حایل و نامهای از این جمله، به سوریه نیروی زمینی بفرستد. و سعودی نیز چنین چیزی میخواست، اما کمی دیرتر از ترکیه. همه انها مداخله مستقیم زمینی میخواستند. ما باید وقت خود را ضایع تحلیل این مساله نکنیم. باید بدانیم که بحران سوریه و جنگ تحمیل شده سوریه به یک جنگ بین المللی تبدیل شده است."

از سوی دیگر، مسئلۀ بمباردمان یک شفاخانۀ داکتران بی سرحد در شمال سوریه، داغ تر شده است. روسیه امروز این ادعا را رد کرد که گویا طیاره های جنگی آنان، این شفاخانه را بمباران کرده است. دیمتری پیسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت که این یک قضیه دیگر از اتهامات علیه روسیه است.

سوزن رایس مشاور امنیت ملی قصر سفید به روز دوشنبه بمبارد در شمال سوریه را با شدیدترین الفاظ تقبیح کرد.

"این یک زمان حملات شدید هوایی به ویژه در شمال سوریه بود. ما این حملات را به شدیدترین الفاظ محکوم کرده ایم و فکر میکنم بر اساس تعهدات انجام یافته در مونیخ به روز جمعه، طرف مقابل نیز باید چنین کند، بر اساس تشریک منافع ما، در خشونت کاهش امده و افراد ملکی کمک های بشری به دست اورده اند که نهایت مهم است."

طفل زخمی سوری در حال انتقال به شفاخانه توسط کارمند صحی ترکی
طفل زخمی سوری در حال انتقال به شفاخانه توسط کارمند صحی ترکی

به اساس گزارش ملل متحد ٥٠ غیر نظامی زمانی کشته شدند که راکتها بر پنج مرکز صحی و دو مکتب در منطقه تحت کنترول شورشیان در سوریه اصابت کرد. بان کیمون منشی عمومی سازمان ملل متحده این حملات را نقض قوانین بین المللی خواند.

گروه ناظر حقوق بشر مستقر در بریتانیه گفته است که طیارات جنگی روسیه بر یک شفاخانه در ولایت ادلب بمبارد کرده و نه تن را کشته است.

جنگهای شدید در شمال سوریه در جوار سرحد ترکیه نگرانی های را بمیان اورده که ممکن هزاران سوری را بار دیگر مجبور به سرازیر شدن به ترکیه نماید.

مقامات ترکی هراس دارند که رژیم اسد همراه با جنگجویان کردی پس از دست اوردها در میدان جنگ در شمال حلب به شهرک اعزاز فشار خواهند اورد و در نتیجه بی ثباتی در ان منطقه، پناهجویان بیشتر به ترکیه وارد خواهند شد.

XS
SM
MD
LG