لینک های دسترسی

Breaking News

طرح صلح تایوان برای حل مناقشه در آبهای جنوب چین


ما ینگ جیون، رئیس جمهور تایوان

ما ینگ جیون، رئیس جمهور تایوان از کشور هایی که ادعای مالکیت بر بخش عظیمی از آب های جنوب چین را دارند خواست تا منازعات روی قلمرو ها را کنار گذاشته و در کنار هم برای اکتشاف منابع کار کنند.

برنامۀ ابتکاری وی پیشنهاد می کند که هیچ کشوری نباید اقدامات یکجانبه یی را اتخاذ کند که باعث دامن زدن به آتش تنش ها در منطقه شود.

تایوان و پنج کشور دیگر ادعای مالکیت بر ساحۀ بحری ۳،۵ میلیون کیلومتر مربع را دارند که از سواحل جنوبی جزایر جنوب چین تا سنگاپور را احتوا می کند. اما تنش های ارضی در چند سال اخیر با ادعای زمین و اعمار تسهیلات نظامی در چند جزیره دور توسط چین، شدت کسب کرده است.

رئیس جمهور تایوان از برنامه اش در مرکز پژوهشی آسیا حوزه آقیانوس آرم در تاییپی پرده برداشت.

ینگ جیون گفت "تاکید می ورزیم، در مناطق که حاکمیت را نمی توان تقسیم کرد، منابع آن شریک شده می تواند. لذا می توان با شریک ساختن منابع مشکل حاکمیت را حل کرد."

ابتکار تایوان به منظور تسهیل تنش ها در منطقه در میان سلسله یی از افزایش تنش ها در چند هفتۀ اخیر مطرح می شود.

مناقشه امریکا و چین

بیجینگ پس از پرواز یک طیارۀ جاسوسی امریکایی بر فضای جزایر دور تحت منازعه که چین آن را جزو قلمرو خود می داند، شکایت نامه یی را علیه ایالات متحده درج کرده است. مقامات چینی آن را یک اقدام تحریک آمیز عنوان کرده اند.

مقامات ایالات متحده اما می گویند که پرواز آن طیاره به هدف نظارت از روند اعمار ساختمان ها در جزایر بوده است. امریکایی ها می گویند که طیاره ها در فضای بین المللی که تحت کنترول چین نمی باشد، به پرواز درآمده است.

جاپان نیز در مقایسه با گذشته، به ویژه پس از آنکه روی حقوق مالکیت آب های شرق بحر چین با بیجنگ به رقابت پرداخته، به اقدامات بیشتر دست زده است.

برنامۀ ابتکاری تایوان ایجاد سیستم هایی را پیشنهاد می کند تا کشور ها از بحر برای کمک های بشردوستانه، تسهیلات حوادث طبیعی و حفاظت محیط زیست استفاده کنند.

در سال ۲۰۱۲ میلادی رئیس جمهور تایوان یک ابتکار صلح را برای حل منازعات در آب های شرق چین پیشنهاد کرد. برعلاوۀ تایوان، چین و جاپان نیز ادعای مالکیت آن مناطق را دارند.

جوانا لی، رئیس اجراییۀ یک مرکز پژوهشی در تایوان می گوید که ابتکار صلح رئیس جمهور ما شاید یادآوری کنندۀ سایر ادعا های تایوان نیز باشد.

لی گفت "کمترین کاری که یک رئیس جمهور می تواند و می باید انجام دهد، همین است. اگر افراد دیگری موضوعات منطقه یی و منافع را مطرح می کنند، کمترین کاری که کرده می توانید که باید ادعای خود را بیان کنید."

اعلامیۀ روز سه شنبۀ رئیس جمهور تایوان همچنان حزب ملی گرای تحت رهبری وی را اجازه می دهد تا مسایل پالیسی های خارجی را پیش از انتخابات دشوار ماه جنوری سال آینده حل کند.

اما بعید به نظر می رسد که ابتکار صلح تایوان با درنظر داشت نبود رابطۀ دیپلوماتیکی با سایر مدعیان آب های تحت منازعه، پاسخ و توجه بیرونی را در پی داشته باشد.

چین بر تایوان ادعا حاکمیت دارد و با استفاده از نفوذ اقتصادی خود از سایر کشور ها خواسته است تا از روابط با تایوان به حیث کشور مستقل و جداگانه خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG