لینک های دسترسی

Breaking News

مرکز خبرنگاران افغانستان: طالبان مسوول سه رسانه و یک گزارشگر را بازداشت کردند 


از راست به چپ: سخی سرور میاخیل، محمدالدین شاه خیالی، عبدالرحمان آشنا و پامیر اندیش مهیدی

مرکز خبرنگاران افغانستان گزارش داده است که ریاست امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ولایت خوست، مسوول سه رسانه و یک گزارشگر محلی را بازداشت کرده اند. اما طالبان خبر بازداشت آنان را رد کرده اند.

این نهاد گفته است که سخی سرور میاخیل، مدیر مسوول رادیو و تلویزیون غرغشت، محمدالدین شاه خیالی، مدیر مسوول رادیو ولس غژ، پامیر اندیش مهدی، مدیر مسوول رادیو چنار و عبدالرحمان آشنا، گزارشگر رادیو نن، بازداشت شده اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان با ابراز نگرانی از حکومت طالبان خواسته است تا این کارمندان رسانه‌ای را هرچه زودتر، بدون قید و شرط رها کند.

پس از تسلط دوباره بر افغانستان، طالبان محدودیت‌های گسترده‌ای را بر رسانه ها وضع کردند و در موارد مختلف از لت و کوب، تهدید و بازداشت خبرنگاران توسط حکومت طالبان نیز گزارش‌های به نشر رسیده است.

مرکز خبرنگاران افغانستان به نقل از یک منبع که از آن نام نبرده، گزارش داده است که ادارهٔ امر به معروف و نهی از منکر طالبان، این کارمندان رسانه‌ای را به عدم رعایت اصول تعیین شده از سوی حکومت طالبان متهم کرده است.

این در حالی است که یک منبع دیگر به مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که مقامات محلی طالبان به این رسانه‌ها در مورد نشر موسیقی هشدار داده بودند و احتمال می‌رود دلیل عمدهٔ بازداشت این چهار کارمند رسانه، نشر موسیقی باشد.

اما، شبیر احمد عثمانی، رییس اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در خوست گفته است که این افراد بازداشت نشده‌ اند، بلکه به خاطر "شریک کردن بعضی مسایل مهم فراخوانده شده‌ اند."

ماه گذشته وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان طرح پیگیری امور و مسایل مربوط به رسانه‌ها و خبرنگاران را از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای اعلام کرد.

این نهاد گفته است که برمبنای این طرح هیچ ادارهٔ دیگر حق مداخله در امور رسانه‌ها و کارهای خبرنگاران را ندارد.

مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است در سال ۱۴۰۱، دست‌کم ۲۳۷ رویداد نقض آزادی رسانه‌ها و خبرنگاران از جمله ۹۴ مورد بازداشت خبرنگاران را ثبت کرده است.

XS
SM
MD
LG