لینک های دسترسی

Breaking News

گروه طالبان آغاز مذاکرات با ایالات متحده را تایید کرد


گروه طالبان تایید کرد که نمایندگان این گروه هفته گذشته با شماری از مقام های امریکایی در دوحه، پایتخت قطر ملاقات کرده اند.

یک مقام ارشد گروه طالبان به صدای امریکا گفت که ریاست این هیئت امریکایی را الیس ویلس، معاون دستیار وزیر خارجه ایالات متحده در امور آسیای جنوبی و مرکزی بر عهده داشت.

این عضو ارشد گروه طالبان که از صدای امریکا خواست از وی نام گرفته نشود، همچنین افزود که تمرکز اصلی این مذاکرات "مقدماتی" روی "زمینه سازی برای ادامه تماس ها و ملاقات های آینده" بین گروه طالبان و حکومت ایالات متحده بود.

این مقام ارشد گروه طالبان بدون ارایه جزییات بیشتر گفت: "فضای عمومی این ملاقات بسیار زیاد خوب بود و بحث ها نیز مثمر بود."

پیش از این نیز در طول هفته گذشته، خبر دیدار مقام های امریکایی با نمایندگان گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر توسط رسانه ها نشر شده بود اما تا کنون نه مقام های امریکایی و نه هم اعضای گروه طالبان به گونه مستقیم در مورد این مذاکرات اظهار نظر کرده بودند.

وزارت خارجه ایالات متحده تا کنون اظهار نظر در مورد ملاقات مقام های امریکایی با نمایندگان گروه طالبان را رد کرده است.

اما زمانیکه از یک مقام این وزارت در باره این ملاقات پرسیده شد، گفت: "ایالات متحده در مشورت نزدیک با حکومت افغانستان، در حال جستجوی همه راه ها برای پیش بردن روند صلح (در افغانستان) است."

گروه طالبان همواره مذاکره با حکومت افغانستان را رد کرده و خواستار مذاکرات مستقیم با ایالات متحده شده است.

اما یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده گفت که هر گونه مذاکره در پیوند به آینده سیاسی افغانستان بین حکومت افغانستان و گروه طالبان انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG