لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان پیشنهاد‌ غنی برای برقراری آتش‌بس را رد کردند


دفتر سیاسی طالبان در قطر پیشنهاد رییس جمهور افغانستان منبی بر برقراری آتش‌بس در این کشور را رد کرد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان روز پنجشنبه ۲۳ اپریل (چهارم ثور) در پیامی به مناسبت فرا رسیدن ماه رمضان بار دیگر از طالبان خواست که به احترام این ماه و در شرایطی که کروناویرس در سراسر این کشور شیوع یافته است "به صدای صلح و آتش‌بس لبیک بگویند".

آقای غنی همچنان گفت که طالبان باید از خشونت علیه مردم مسلمان افغانستان دست برداشته و به زندگی مسالمت‌آمیز رو بیاورند.

در این حال،‌ نمایندۀ ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز در پیامی فرا رسیدن ماه رمضان را برای مردم افغانستان مبارک‌باد گفته و ابراز امیدواری کرده است که در این ماه زمنیه همبستگی برای "تمام جوامع" در آن کشور فراهم شود.

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژه ملل متحد در افغانستان افزوده است: "در زمان افزایش شک و تردید و چالش مرگبار کووید۱۹ برای کشور و جامعه جهانی، من همه را تشویق می‌کنم تا از فراخوان فوری سرمنشی ملل متحد برای آتش‌بس جهانی جهت خاموش کردن تفنگ‌ها و قادر ساختن تمامی افغان‌ها برای متحدشدن در مبارزه با بیماری همه گیر، حمایت کنند".

اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان ساعاتی پس از این فراخوان حکومت افغانستان و یوناما در صفحۀ تویتر خود نگاشته است که با در خطر انداختن جان هزاران زندانی بر اثر بیماری کووید۱۹، ایجاد ممانعت در روند صلح و تطبیق کامل توافقنامۀ دوحه، "درخواست آتش‌بس معقول نیست."

آقای شاهین افزوده است: "طالبان به امضای توافقنامه با امریکا میکانیزم جامع را پذیرفت، شورای امنیت و جامعه بین‌المللی آن را تایید نمود که اگر عملی شود مارا به صلح وآتش‌بس می رساند".

در یک هفته گذشته این دومین بار است که رییس جمهور غنی از طالبان می‌خواهد که به دلیل جلوگیری از گسترش شیوع کروناویروس در این کشور، جنگ را متوقف و آتش‌بس را برقرار کنند.

این در حالی است که با گسترش شیوع کروناویروس در جهان سرمنشی سازمان ملل متحد در هفته‌های اخیر از تمام طرف‌ها، به ویژه جوانب درگیر در برخی کشورهای منطقه خواست که برای رساندن کمک‌های بشری به نیازمندان ناشی از کروناویروس آتش‌بس کنند.

XS
SM
MD
LG