لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: حدود ۲۰هزار زن در زلزلهٔ اخیر در افغانستان متاثر شده است


صندوق جمعیت ملل متحد می‌گوید که نزدیک به ۲۰هزار زن در سنین باروری، بشمول حدود دوهزار زن باردار، در اثر زلزله مرگباری که اخیراً در افغانستان رخ داد، متاثر شده اند.

بر اساس اعلامیهٔ صندوق جمعیت ملل متحد (UNFPA) که روز دوشنبه چهارم جولای (۱۳ سرطان) نشر شد، تخمین شده است که ۶۴۰ زن باردار در سه ماه آینده در مناطق زلزله‌زده زایمان خواهند کرد.

این اداره گفته است که این زنان، به دسترسی پایدار به خدمات بهداشت باروری نجات‌بخش از جمله مراقبت‌های دوران بارداری، خدمات قابلگی، تسهیلات زایمان و مراقبت‌های اضطراری نیاز دارند.

در اعلامیه آمده است: "صندوق جمعیت ملل متحد و آژانس بهداشت جنسی و باروری سازمان ملل متحد، برای ارایه سریع حمایت اضطراری بسیج شده اند و با شرکای خود از نزدیک برای حمایت از هماهنگی کمک‌های بشردوستانه، با تمرکز ویژه بر نیازمندی‌های زنان و دختران، همکاری می‌کند."

ناتالیا کانم، مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد، گفته است که در همبستگی با مردم افغانستان که در پی زلزله ویرانگر رنج می‌برند، می‌ایستد.

خانم کانم افزود: "ما به انجام هر کاری که از دست ما بر می‌آید، برای حفظ سلامت و حیثیت زنان و دختران، و اطمینان از دسترسی به سلامت جنسی و باروری و خدمات محافظتی که آن‌ها بر آن متکی اند، انجام می‌دهیم."

بر اساس معلومات صندوق جمعیت ملل متحد، در اوایل سال روان میلادی، جهت رسیدگی و پاسخگویی به سلامت باروری و نیازهای روانی - اجتماعی ۹.۲ میلیون نفر در افغانستان، حدود ۲۶۰ میلیون دالر فراخوان داده بود که تاکنون ۱۱ درصد این درخواست تامین شده است.

صندوق جمعیت ملل متحد گفته است که زلزلهٔ اخیر فشار بیشتری را بر منابع مالی که از قبل کاهش یافته بود، وارد خواهد کرد.

آمار سازمان جهانی صحت نشان می‌دهد که در نتیجه زلزله اخیر در جنوب‌شرق افغانستان، ۱۰۲۶ نفر جان باختند و ۶۰۸۳ نفر دیگر زخمی شدند.

XS
SM
MD
LG