لینک های دسترسی

Breaking News

آخرین یهودی افغان، کشورش را ترک کرد


زیبولان سمنتوف، یگانه یهودی افغان بود که به دلیل تسلط مجدد طالبان، افغانستان را ترک کرد

زیبولان سمنتوف، یگانه یهودی افغانستان، با تسلط مجدد طالبان، در نهایت مجبور شد کشورش را ترک کند.

سمنتوف ۶۲ ساله که در یگانه کنیسهٔ یهودیان در کابل زندگی و در آنجا به زبان عبری مناسک مذهبی خود را ادا می‌کرد،‌ در جریان بیش از چهار دهه جنگ، افغانستان را ترک نکرد، اما تسلط مجدد طالبان وی را مجبور به ترک کشورش کرد.

موتی کاهانا، یک تاجر اسراییلی-امریکایی که مدیریت یک شرکت امنیتی روند تخلیه از افغانستان را بر عهده دارد، روز چهار شنبه هشتم سپتمبر (۱۷ سنبله) به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است که سمنتوف همراه با ۲۹ نفر از همسایگان اش که تقریبا همهٔ‌ آنان زنان و کودکان اند، به یکی از کشور های همسایهٔ افغانستان انتقال یافته اند.

کاهانا گفته است سمنتوف که تجربهٔ زندگی در دور نخست حاکمیت طالبان را داشته است، از بابت طالبان نگران نبود، اما حال هشدار داده است که با خطر اختطاف و حتا قتل از سوی افراد رایکال‌تر طالبان مواجه است.

کاهانا می‌گوید که همسایه‌های سمنتوف نیز بر وی فشار آوردند تا افغانستان را ترک کند تا فرزندان آنان نیز با وی یکجا از آن کشور بیرون شوند.

تلاش برای اسکان دایمی سمنتوف

کاهانا گفته است که شرکت امنیتی وی تلاش می‌کند با مقام‌های امریکایی و اسراییلی تماس بگیرد تا برای سمنتوف محل اقامت دایمی پیدا کنند.

زن و فرزند سمنتوف از چندین دهه به این سو، در اسراییل زندگی می‌کنند، اما بر اساس قوانین اسراییل، آقای سمنتوف برای سال‌ها از دادن طلاق به همسرش اجتناب کرده است و حال اگر در اسراییل مسکن گزین شود، احتمالا قضیه حقوقی همسرش از سر گرفته شود.

زیبولان سمنتوف در سال‌ های ۱۹۵۰ در شهر هرات زاده شد و در جریان تهاجم نظامی اتحاد جماهیر شوروی سابق در اوایل سال‌ های ۱۹۸۰ به کابل کوچ کرد.

یهودیان برای بیش از ۲۵۰۰ سال در افغانستان زیست داشتند و ده‌ها هزار یهودی در ولایت هرات زیست داشتند،‌جاییکه چهار کنیسهٔ آنان هنوز هم وجود دارد.

با آنهم،‌ یهودیان افغان در قرن ۱۹ به تدریج افغانستان را ترک کرده و در اسراییل مسکن گزین شدند.

در جریان چند دهه، تمامی اقارب سمنتوف، به شمول همسر و دو دختراش افغانستان را ترک کردند.

آقای سمنتوف قبل از اینکه طالبان دوباره بر افغانستان مسلط شوند،‌ به خبرگزاری فرانس پرس گفت که زمانی تمامی ادیان و فرقه‌های مذهبی در افغانستان از آزادی تمام برخوردار بودند، اما به گفتۀ وی در جریان سال ‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ اسلامگرایان تلاش کردند او را مسلمان سازند. او گفت که در رژیم قبلی طالبان چهار بار به زندان افگنده شد.

این یهودی افغان گفت که طالبان یک بار کنیسه کابل را غارت کردند، کتاب‌ های عبرانی را پاره کردند، منورا‌ها را شکستند و یک تورات عتیقه را با خود بردند.

XS
SM
MD
LG