لینک های دسترسی

Breaking News

سیر صعودی گراف مبتلایان کروناویروس در افغانستان


وزارت صحت افغانستان می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته، حدود ۵۵۰ واقعه مشکوک در لابراتوارهای تشخیص کروناویروس آزمایش شده که ۷۰ مورد آن مثبت بوده است.

وحیدالله مایار، مشاور و سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه ۱۵ اپریل (۲۷ حمل) گفت که با ثبت ۷۰ واقعه مثبت جدید، شمار مبتلایان کروناویروس در افغانستان به ۷۸۴ می‌رسد.

آقای مایار افزود که ۳۱ واقعه در کابل، ۲۲ واقعه در هرات، سه واقعه در قندهار، سه واقعه در غزنی، دو واقعه در میدان ‌وردک، دو واقعه در کنر، دو واقعه در ننگرهار، دو واقعه در نیمروز و سه واقعه دیگر در ولایت‌های فاریاب، ارزگان و بغلان ثبت شده است.

با ثبت دو واقعه مثبت کروناویروس در ولایت کنر، شیوع این ویروس در افغانستان به ۲۹ ولایت گسترش یافته و همچنان هرات و کابل به ترتیب بیشترین واقعات مثبت کروناویروس را داشته اند.

از سویی هم عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار از جان باختن دو فرد مبتلا به این ویروس در این ولایت خبر داد. آقای خوگیانی افزود که دیروز چهار واقعه مثبت کروناویروس در این ولایت ثبت شد که شب گذشته دو نفر آنان در شفاخانه جان داده اند.

آقای خوگیانی تاکید کرد که افراد جان باخته بر اثر این ویروس در ننگرهار، باشندگان ولسوالی سروبی کابل و شهر جلال‌آباد بوده اند.

با درگذشت دو فرد مبتلا به کروناویروس در ننگرهار شمار قربانیان این ویروس به ۲۵ مورد رسیده و ۴۳ تن دیگر صحت‌یاب شده اند.

این در حالی است که دیروز فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامۀ افغانستان خواستار ادامۀ قیود گشت و گذار شده است.

آقای فیروز روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: "می‌دانم که مردم مشکلات اقتصادی دارند و حکومت هم روی برنامه‌ها کار می‎کند، اما ما با بحران مواجه استیم و بدون همکاری مردم نمی‌توانیم که از این بحران، بیرون شویم."

کروناویروس در دسمبر سال گذشته از شهر ووهان، مرکز ولایت هوبی چین، منشا گرفت و تا کنون به ۱۸۵ کشور و قلمرو جهان گسترش یافته و به همه‌گیری مرگبار صحی مبدل شده است.

بر اساس آماری که پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده ارایه کرده است، تا تا صبح چهارشنبه مرگ و میر ناشی از این بیماری در جهان به بیش از ۱۲۷۶۰۰ نفر و مبتلایان آن نیز به دو میلیون نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG