لینک های دسترسی

Breaking News

سومین واقعۀ مثبت پولیو در قندهار ثبت شد


مقام‌های صحی در جنوب افغانستان تایید کردند که یک کودک نه ماهه در ساحه رمباسی ولسوالی دند این ولایت به پولیو (فلج کودکان) مبتلا شده است.

عبدالشکور نصرت، رییس معافیت کتلوی در حوزۀ جنوب روز سه‌شنبه ۲۲ اکتوبر (۳۰ میزان) به صدای امریکا گفت: "این کودک در ساحه رمباسی ولسوالی دند فلج شده است. خانوادۀ وی در فاصله پنج کیلومتری مرکز صحی زندگی می‌کند. دند یکی از ولسوالی امن قندهار است؛ اما از ماه اگست به این طرف کمپاین پولیو در آنجا به صورت موثر تطبیق نشده است".

داکتر عبدالقیوم پخلا، رییس صحت عامه قندهار گفت که نهادهای صحی همکار را به نشست اضطراری فراخوانده و می‌خواهند تا برای کودکانی که با تهدید پولیو مواجه اند، برنامه ویژه تطبیق واکسین را در ولسوالی دند راه‌اندازی کنند.

پس از یک سال وقفه، هفتۀ گذشته کمپاین تطبیق واکسین پولیو در جنوب افغانستان آغاز شد. به گفتۀ مقام‌های صحی، این کمپاین برای وقایه کودکان مفید بود؛ اما به دلیل ناامنی شماری زیاد کودکان از دریافت واکسین محروم ماندند.

از آغاز سال روان میلادی تا اکنون، ۱۹ واقعه مثبت پولیو در سراسر افغانستان ثبت شده که سه واقعه در قندهار، پنج واقعه در هلمند، هشت واقعه در ارزگان، یک واقعه در ننگرهار، یک واقعه در کنر و یک واقعه در پکتیکا بوده است.

سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) در سراسر افغانستان ۲۱ واقعه مثبت پولیو ثبت شده بود.

XS
SM
MD
LG