لینک های دسترسی

Breaking News

کووید۱۹ در افغانستان؛ غنی بر رعایت نکات بهداشتی تاکید کرد


رییس جمهور افغانستان شیوع موج سوم کروناویروس را در این کشور تایید کرد و از مردم خواست که نکات بهداشتی را رعایت کنند.

محمد اشرف غنی روز پنجشنبه ۱۳ می (۲۳ ثور) پس از ادای نماز عید در مسجد ارگ گفت که روز گذشته برای مدیریت و مهار کردن موج سوم کروناویروس با مقامات صحی صحبت کرده است.

او با تاکید بر رعایت توصیه‌های وزارت صحت عامه برای مهار کردن موج سوم کروناویروس گفت: "تغییری که از موج اول و دوم وجود دارد، این است که این بار واکسین در حال آمادگی است و تا ۶۰ فیصد مردم افغانستان واکسین خواهند شد."

رییس جمهور افغانستان مردم را به شکیبایی فراخواند و گفت که در این مرحله هیچ موردی را نمی‌شود پیش‌بینی کرد، اما افزود که میزان مرگ و میر ناشی از کروناویروس نیم آمار موج اول و دوم است.

روز گذشته داکتر وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه افغانستان تایید کرد که در موج سوم کروناویروس شمار واقعات مثبت نسبت به موج اول و دوم بیشتر است.

بر بنیاد آمار وزارت صحت عامه افغانستان، در موج نخست ظرفیت آزمایش نمونه‌های مشکوک بین دو تا سه‌هزار بود و در موج دوم این رقم به شش‌هزار افزایش یافت.

سرپرست وزارت صحت عامه گفته است که اکنون در آغاز موج سوم کروناویروس، روزانه بین ۲۵ تا ۳۰هزار نمونه‌های مشکوک در لابراتوارهای دولتی و خصوصی آزمایش می‌شود.

وزارت صحت عامه، برای جلوگیری از گسترش موج سوم کروناویروس، از مردم خواسته که در روزهای عید به محلات مزدحم نروند و از دست‌دادن و روبوسی خودداری کنند.

کروناویروس برای نخستین‌بار در دسمبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان ایالت هوبی چین شیوع یافت و به همه‌گیری جهانی مبدل شد.

بر بنیاد آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا روز پنجشنبه ۱۳ می (۲۳ ثور) در سراسر جهان بیش از ۱۶۰ میلیون و ۴۶۹هزار نفر به کووید۱۹ مبتلا شده که از این میان بیش از سه میلیون و ۳۳۱هزار نفر جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG