لینک های دسترسی

Breaking News

۲۰۰ کشته در شانزده روز؛ 'تلفات بی‌پیشینه' غیرنظامیان افغان


گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان (CPAG) که ماهانه شمار تلفات غیرنظامیان را در افغانستان نشر می‌کند از افزایش "بی‌پیشینه" تلفات غیرنظامیان در ماه جاری میلادی ابراز نگرانی کرده است.

عزیز احمد تسل، رییس این گروه روز چهارشنبه ۱۷ جولای (۲۶ سرطان) به صدای امریکا گفت که آمار بدست آمده نشان می‌دهد که در دست‌کم شانزده روز گذشته، ۲۰۰ غیرنظامی افغان کشته و ۳۴۰ تن دیگر به شمول زنان و کودکان زخمی شده اند.

آقای تسل گفت که این افراد در انفجار ماین‌های کنار جاده، حملات انفجاری، درگیری‌های مسلحانه و بمباران هوایی نظامیان افغان و نیروهای بین‌المللی کشته و زخمی شده اند.

نگرانی‌ها از افزایش تلفات غیرنظامیان در حالی مطرح می‌شود که نمایندگان طالبان و هیات افغانستان در "نشست بین‌الافغانی قطر" بر مصوونیت غیرنظامیان تاکید کردند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز می‌گوید که در حدود چهار ماه نخست سال روان خورشیدی بیش ۲۵۰۰ واقعه تلفات غیرنظامیان توسط این کمیسیون به ثبت رسیده است که از این میان بیش از ۵۰۰ نفر در این ماه‌ها کشته شده اند.

موسی محمودی، رییس اجرایی کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت که عامل ۶۶ درصد این تلفات، گروه طالبان اند و مسوولیت ۱۶ درصد آن با نظامیان افغان است.

آقای محمودی گفت: "حملات هوایی نیروهای امنیتی افغان و انفجار ماین‌های تبعیه شده توسط طالبان از مواردی اند که بیشترین تلفات را دارند و نیز تلفات ناشی از حملات هوایی در هفته‌های گذشته افزایش یافته است."

ایجاد کمیتۀ حکومتی

افزایش تلفات غیرنظامیان در میدان‌های جنگ، حکومت افغانستان را وادار کرده تا یک کمیته مشترک نهاد‌های امنیتی را به هدف نظارت از عملیات‌های نیروهای امنیتی ایجاد کند.

حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی افغانستان به نهاد‌های امنیتی دستور داده است که این "کمیته باید هرچه زودتر ایجاد شده و به کارش آغاز" کند.

کبیر حقمل، سخنگوی شورای امنیت ملی در این باره گفت: "آقای محب در این نشست گفت که حکومت هر نوع اقدامات را روی دست می‌گیرد تا سبب حفاظت حیات غیرنظامیان گردد، اما متاسفانه طالبان مسلح از غیرنظامیان و اماکن عامه منحیث سپر استفاده می‌کنند."

در تازه ترین مورد، وزارت دفاع ایالات متحده اعلام کرد که در پنج ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی در نتیجۀ خشونت‌ها در افغانستان، ۹۵۰ غیرنظامی کشته و دوهزار و ۲۱۳ تن دیگر زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG