لینک های دسترسی

Breaking News

نشست سه جانبه علمای دینی روز جمعه در جاکارتا برگزار می شود


(عکس از آرشیف)

نشست سه جانبه علمای دینی افغانستان، پاکستان و اندونیزیا روز جمعه آینده (۲۱ ثور) در جاکارتا، پایتخت اندونیزیا برگزار خواهد شد.

هدف از این نشست، تلاش علمای دینی سه کشور به خاطر یافتن راه حل برای پایان دادن جنگ در افغانستان گفته شده است.

محمد اکرم خپلواک، رئیس دارالانشای شورای عالی صلح افغانستان که برای ملاقات با مقام های اندونیزیا به این کشور رفته است، روز جمعه در حساب تویترش نگاشت که "علمای برجسته دینی" افغانستان، پاکستان و اندونیزیا به خاطر بحث روی صلح و ثبات در این نشست اشتراک خواهند کرد.

برگزاری این نشست را جوکو ویدویدو، رئیس جمهور اندونیزیا هنگام سفرش به کابل در ماه جنوری پیشنهاد کرده بود.

آقای خپلواک در تویترش همچنین گفته است که یک هئیت ۲۰ نفری علمای دینی افغانستان برای اشتراک در این نشست سه جانبه، روز سه شنبه به جاکارتا سفر خواهد کرد.

این مقام افغان با سپاسگذاری از حمایت اندونیزیا از روند صلح به رهبری افغان ها، تلاش های اندونیزیا را برای آوردن صلح در افغانستان "صادقانه" توصیف کرده است.

رهبران اندونیزیا ابراز امیدواری کرده اند که علمای سه کشور در نشست سه جانبه روز جمعه روی صدور یک فتوا توافق کنند تا بر بنیاد این فتوا گروه طالبان از ادامه جنگ و خشونت دست بکشد.

مقام های اندونیزیایی همچنین در مورد شرکت علمای دینی از سوی گروه طالبان نیز ابراز امیدواری کرده اند.

اما گروه طالبان در ماه مارچ با صدور اعلامیه یی ضمن ابراز مخالفت با برگزاری این نشست، از علمای دینی خواست تا در نشست جاکارتا اشتراک نکنند.

طالبان اخیراً با اعلام آغاز عملیات بهاری این گروه، فراخوان تازه محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان را مبنی بر از سرگیری مذاکرات صلح نیز رد کردند و آن را یک "توطئه" خواندند.

اندونیزیا پر جمعیت ترین کشور مسلمان در دنیا بوده و حدود ۸۷ در صد جمعیت ۲۶۰ میلیونی این کشور مسلمان می باشد.

XS
SM
MD
LG