لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ به اعزام قوای نظامی برای مهار تظاهرات در امریکا هشدار داد


دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده در پی تظاهرات خشونت‌بار یک هفتۀ اخیر در بیش از ۲۰ ایالت امریکا هشدار داد که برای توقف این "عمل تروریستی داخلی" از همه منابع "نظامی و غیرنظامی" فدرال کار خواهد گرفت.

اعتراضات در ایالات متحده پس از آن شروع شد که جورج فلوید، مرد سیاه‌پوست امریکایی در شهر مینیاپولیس ایالت منیسوتا در بازداشت پولیس درگذشت.

ساعتی پیش از مرگ جورج، یک پولیس سفید پوست در تلاش برای بازداشت وی به ظن استعمال پول جعلی، برای چندین‌ دقیقۀ پیهم زانوی خود را بر گردن وی گذاشته بود و جورج فریاد می‌کشید که نفس کشیده نمی‌تواند. نتایج کالبدشکافی نشان داده است که جورج فلوید در اثر خفگی جان باخته است.

آقای ترمپ شام دوشنبه اول جون (۱۲ جوزا) مرگ جورج فلوید را "بی‌رحمانه" خواند و تعهد کرد که عدالت تامین شده خون جورج پایمال نخواهد شد.

مرگ جورج فلوید ابتدا سبب تظاهرات در شهر مینیاپولیس شد و به سرعت این اعتراضات در سرتاسر ایالات متحده گسترش یافت و معترضان خشمگین موترها و مغازه ها را آتش زده و شماری از آنان هم فروشگاه‌ها را تاراج کردند.

آقای ترمپ با اشاره به این رویدادها گفت: "این‌ اعتراض مسالمت‌‌آمیز نه بلکه اقدامات تروریست داخلی اند... همه منابع موجود دولت فدرال به شمول منابع غیرنظامی و نظامی، را برای متوقف کردن شورش و غارت، برای پایان بخشیدن به ویرانگری‌ و آتش‌افروزی و محافظت از امریکایی‌های قانون‌مدار، از جمله حقوق شما بر اساس ضمیمه (تعدیل) دوم قانون اساسی، بسیج می‌کنم."

چندین ایالت به شمول شهر واشنگتن دی سی قیود بر گشت و گذار را نافذ کرده اند، اما رییس جمهور ترمپ گفت که چندین ایالت در اتخاذ اقدامات لازم برای محافظت ساکنان شان ناکام بوده اند.

آقای ترمپ از ایالت‌های امریکا خواست تا گارد ملی را برای جلوگیری از شورش و خشونت اعزام کنند. او گفت: "اگر یک شهر یا ایالت از اتخاذ اقدامات لازم برای دفاع از جان و مال ساکنان‌ خود ابا ورزد، آنگاه من نیروهای نظامی ایالات متحده را اعزام کرده و مشکل را به سرعت برای شان حل خواهم کرد."

رییس جمهور ترمپ گفت: "می‌خواهم به سازمان‌دهندگان این اقدامات تروریستی هشدار دهم که شما به مجازات‌ بسیار شدید و زندان‌های درازمدت محکوم خواهید شد."

آقای ترمپ پس از این سخنرانی از یک کلیسای تاریخی در نزدیکی قصر سفید دیدن کرد که شب گذشته معترضان خشمگین آن را به آتش کشیدند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که تا کنون کم و بیش ۵۶۰۰ معترض در شهرهای مختلف ایالات متحده بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG