لینک های دسترسی

Breaking News

ترکیه ۴۸ نفر را به اتهام غارت و فریبکاری از قربانیان زلزله بازداشت کرد


در حالیکه تلفات ناشی از زلزلهٔ مرگبار روز دوشنبه در ترکیه و روسیه به بیش از ۲۸ هزار نفر رسیده، رسانه‌های دولتی ترکیه روز شنبه ۱۱ فبروری (۲۲ دلو) گزارش دادند که مقامات ترکیه ۴۸ نفر را به اتهام غارت یا تلاش برای فریبکاری قربانیان زلزلهٔ بازداشت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری اناتولی، ۴۲ مظنون به اتهام غارت مغازه‌ها و اموال مردم در ولایت هاتای و شش نفر به اتهام فریبکاری تلیفونی از یک قربانی زلزله بازداشت شده اند.

پولیس می‌گوید که این افراد هنگام بازداشت با خود پول، تلیفون‌های همراه، کمپیوتر، اسلحه، جواهرات و کارت های بانکی را حمل می‌کردند.

مغازه داران، به ویژه در ولایت هاتای، اکنون در کنار نیروهای امنیتی مجبور شده اند که از مغازه‌هایشان نگهبانی کنند.

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه اوایل روز شنبه تعهد کرد که ترکیه غارتگران را سرکوب خواهد کرد.

اردوغان در جریان بازدید از ولایت زلزله‌زدهٔ دیاربکر گفت: "ما وضعیت فوق العاده اعلام کرده ایم. این بدان معناست که از این پس، افرادی که در غارت یا آدم ربایی دست دارند باید بدانند که دست محکم دولت بر پشت آنها است."

بر اساس فرمانی که روز شنبه در روزنامه رسمی ترکیه منتشر شد، سارنوالان اکنون اختیارات بیشتر دارند و می‌توانند، تحت وضعیت اضطراری، افراد متهم به جرایم غارت را سه روز بیشتر یعنی برای مدت هفت روز در بازداشت نگهدارند.

اردوغان‌ برای نخستین بار روز جمعه اعتراف کرد که تلاش حکومت‌اش برای جستجو و نجات مردم در ساحات زلزله‌زده به سرعتی که انتظار می رفت، پیش نرفت. اما افزود که آسیب‌های گسترده به جاده‌ها و سایر زیربناها رسیدن کارمندان امداد را به برخی نقاط دشوار کرده است.

او روز شنبه گفت که فاجعه‌ای با این گستردگی نادر است و بار دیگر از آن به عنوان "فاجعه قرن" یاد کرد.

دو زلزلهٔ با شدت ۷.۸ و ۷.۵ به مقیاس ریکتر مناطق جنوب‌شرق ترکیه و شمال سوریه را روز دوشنبه ششم فبروری تکان داد که در نتیجهٔ آن تا اکنون بیش از ۲۸ هزار نفر جان داده اند.

رییس‌جمهور ترکیه روز سه‌شنبه در ۱۰ ولایت جنوب شرقی این کشور که در اثر زلزله متاثر شده اند، وضعیت اضطراری اعلام کرد.

او در سخنرانی تلویزیونی گفت: "ما تصمیم گرفته‌ایم وضعیت اضطراری اعلام کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که کار [نجات و بازیابی] ما می‌تواند به سرعت انجام شود." او افزود که حالت اضطرار برای سه ماه دوام خواهد کرد.

در همین حال پنج روز پس از دو زلزلهٔ قدرتمند که باعث فروریختن هزاران ساختمان و بی‌خانمان شدن میلیون‌ها نفر شد، امدادگران همچنان در حال بیرون آوردن بازماندگان از زیر آوارها استند.

کارمندان نجات روز شنبه نیز ده‌ها نفر، به شمول یک پسر هفت ماهه و یک خانوادهٔ پنج نفری، را از زیر آوار زنده بیرون آوردند.

در تهیه این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس پرس استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG