لینک های دسترسی

Breaking News

اظهارات وزیر خارجه ترکیه در خصوص همه پرسی بریتانیا


وزیرخارجۀ ترکیه می گوید، روند پیوستن کشورش به اتحادیۀ اروپا نباید بخشی از مبارزات انتخاباتی باشد که منجر به همه پرسی بریتانیا درمورد آن گردد که آیا آن کشور در اتحادیه اروپایی باقی بماند یا خیر.

مولود چاووش اوغلو به روز چهارشنبه طی یک کنفرانس خبری در انقره گفت "این درست نیست که نشان بدهد ترکیه با عضویت در اتحادیۀ اروپا بار تحمیلی خواهد بود. همچنان این هم درست نیست که عضویت یا عدم عضویت ترکیه به اتحادیۀ اروپا به عنوان یک امر خوب یا بد در مبارزات انتخاباتی که به همه پرسی منجر می شود، مطرح گردد."

اتحادیۀ اروپا در سال ۲۰۰۵ مذاکرات عضویت ترکیۀ اکثریت مسلمان را دایر کرد. مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیۀ اروپا یک موضوع قابل بحث قبل از فعالیتهای انتخاباتی بود.

وزیرخارجۀ ترکیه گفت "ما امیدوار استیم که برتانیا در اتحادیۀ اروپا باقی بماند. ما امیدوار استیم که اتحادیۀ اروپا سازمان قوی باقی بماند. اما اینکه آیا بریتانیا در اتحادیه باقی میماند ویا از آن خارج می شود، برای قوی باقی ماندن اتحادیۀ اروپا مناسب نخواهد بود. یقیناً خروج بریتانیا از این اتحادیه تاثیر منفی خواهد داشت."

آقای چاووش اوغلو گفت با توجه به مذاکرات جاری با اسرائیل گفت نزدیک شدن به یک قطعنامه به سمت عادی شدن روابط دو جانبه مربوط به اسرائیل است تا شرایط انقره را بررسی کند.

آقای چاووش اوغلو گفت "شرایط ما بسیارساده است. این شرایط باید توسط اسرائیل ملاحظه شود. وقتی این شرایط مراعات گردد، ما میتوانیم روابط خود با اسرائیل را عادی بسازیم. میتوانیم سفرای خود را دوباره بفرستیم و گام برداریم . البته ، محدودیتها و تحریمها علیۀ غزه باید برداشته شود."

روابط دیپلوماتیک بین دو کشور در سال ۲۰۱۰ زمانی به سردی گرایید که کماندوهای اسرائیل بر یک کشتی امدادی که سعی می کرد محاصرۀ غزه را نقض کند، حمله کردند. درآن رویداد نه نفرکشته شد.

اسرائیل اصرار دارد که کماندوهای آن کشور دردفاع از خود آتش گشودند. یکی از خواسته های عمدۀ ترکیه رفع محاصرۀ غزه بوده است.

XS
SM
MD
LG