لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: از حمله بر استانبول، آگاهی قبلی نداشتیم


ترکیه در این اواخر شاهد حملات متعددی بوده است

در حملۀ یک مظنون مسلح بر کلب شبانه ای در شهر استانبول ترکیه، در شب سال نو، ۳۹ تن کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند. عامل این حمله فرار کرده و پولیس در جستجوی او اند.

سلیمان سویلو وزیر داخلۀ ترکیه گفته است در میان کشته شدگانی که شناسایی شده، ۱۶ تن شان اتباع خارجی، و به شمول یک افسر پولیس، پنج شهروند ترکیه شامل اند.

آژانس خبری دوغان در ترکیه گزارش داده است که در میان کشته شدگان واقعۀ دیشب در استانبول، حد اقل هفت تن آن اتباع عربستان سعودی، و چهار تن شان عراقی اند. همچنان دو تبعۀ هند، دو تبعۀ تونس، یک کانادایی، یک سوری، یک اسرائیلی، یک لبنانی، و یک بلجیمی از جمله کشته شدگان اند.

یک خبرگزاری دیگر ترکیه گفته است که یک محافظ امنیتی ۲۹ سالۀ زن نیز در این حمله جان سپرده است. یک افسر پولیس نیز در زمرۀ کشته شدگان گزارش داده شده است.

برخی از افراد پس از آن که حمله کننده آتش گشود، برای نجات، خود را به دریای باسفور پرتاب کردند.

رجب طیب اردوغان رئيس جمهور ترکیه گفته است که ترکیه تا پایان در برابر هر گونه حمله توسط گروه های شورشی و حامیان آن مبارزه خواهد کرد.

سلیمان سویلو وزیر داخله ترکیه به روز یکشنبه پس از بازدید از شفاخانه اطفال که در آن برخی از زخمیان انتقال یافته بودند به خبرنگاران گفت که حمله کننده به تنهایی عمل کرده است.

رد شایعات از سوی امریکا

ایالات متحده این گزارش های پخش شده در رسانه های خبری ترکیه و رسانه های اجتماعی را که گویا ادارات امنیتی امریکا از قبل راجع به وقوع حمله بر کلب شبانه در استانبول آگاهی داشتند، رد میکند.

سفارت ایالات متحده در انقره یکشنبه با نشر اعلامیه یی گفت که "حکومت ایالات متحده هیچ معلوماتی در بارۀ تهدیدات متوجه به محلات تفریحی، از جمله رینا کلب، در دسترس نداشت."

سفارت نگاشته است که به تاریخ ۲۲ دسمبر، طبق معمول تعطیلات پایان سال، از شهروندان امریکایی خواسته بودند که در ترکیه و سایر نقاط اروپا، متوجه خطر باشند و این هشدار به کدام تهدید مشخصی اشاره نداشت.

پس از رخداد دیشب، قونسلگری ایالات متحده در استانبول به شهروندان امریکایی گوشزد کرده است که تحرکات شان را در آن شهر محدود سازند. قونسلگری ایالات متحده افزوده که "افراطگرایان به تلاش شان جهت انجام حملات در ساحاتی که شهروندان ایالات متحده ساکن اند یا به آنجا بیشتر رفت و آمد دارند، ادامه میدهند."

XS
SM
MD
LG