لینک های دسترسی

Breaking News

مظاهرات در ترکیه در حمایت از اعتصاب غذایی دو استاد زندانی


عکس آرشیف از مظاهرات در ترکیه

به دنبال سرکوبی های مردم در ترکیه توسط حکومت، بعد از کودتای ناکام درآن کشور، تقریبا یک هزار تن از وظایف شان در ترکیه گذشته برکنار شدند.

گزارش ها حاکی است که از آن زمان تا حال بیش از ۱۵۰ هزار تن از وظایف شان برطرف شده اند.

"سمیع، نوری ما با شما استیم". مظاهره کنندگان در اوایل ماه جاری در قلب شهر استانبول با دادن این شعار حمایت شان را از استادانی ابراز کردند که علیه برکناری نخبه گان و استادان آن کشور دست به اعتصاب غذایی زده اند.

نوری گولمن، استاد پوهنتون و سمیع اوزکا، استاد یک مکتب، در پنجمین ماه اعتصاب غذایی به سر می برند. این دو آموزگار به خاطر برکناری استادان در جریان سرکوبی های حکومتی به این اقدام دست زده اند.

توقیف مردم توسط پولیس لباس شخصی

این اعتراض طولانی نبود. پولیس ضد آشوب ملبس به لباس های ملکی به تعدادی زیادی از مردم را دستگیر کردند. از آنجایی که حالت اعتصاب کنندگان رو به وخامت است، سرکوبی حامیان این اعتصاب کنندگان از سوی حکومت شدت یافته است.

سلیمان سایلو، وزیر داخله ترکیه در این رابطه دادن هر گونه امتیاز را رد کرده است.

سایلو گفت "با معذرت باید بگویم که ما کودکان خود را برای آموزش دهشت افگنی به مکتب نمی فرستیم. ما نمی توانیم که کودکان خود را برای آموزش و تعلیم به دست دهشت افگنان بدهیم."

پرفسور گولمن و استاد ازوکا به ظن حمایت از فتح الله گولن، روحانی ترکی مستقر در ایالات متحده از وظایف شان برکنار شدند. حکومت ترکیه او را به راه اندازی کودتا درترکیه متهم کرده است.

این دو استاد ترکی از منتقدان سرسخت حکومت ترکیه و رجب طیب اردوغان می باشند.

با اعتصاب غذایی این دو تن که به یک نقطۀ مرکزی علیه سرکوبی ها در ترکیه مبدل گردیده است، آنان به اتهام دهشت افگنی و ارتباط داشتن با گروه ممنوع شدۀ چپ گرا، زندانی شدند.

چنگیز اختر، استاد علوم سیاسی می گوید که سرکوبی ها اعتصاب کنندگان و حامیان آنان ناشی از وحشت می باشد.

اختر می گوید "این اقدامات بدون تفکر و از روی ترس صورت می گیرد. آنان با انجام این کار متوجه نمی شوند که با این کار آنان این دو تن را به قهرمانان مبدل می سازند. اگر این دوتن بمیرند که امیدوارم چنین نشود، همه چیز بدتر خواهد شد. دیگران این موضوع را محکم تر دنبال خواهند کرد، اعتصاب ها بیشتر خواهد شد و اوضاع از کنترول خارج خواهد شد."

در نهایت مظاهرات اخیر در استانبول توسط پولیس پراگنده شد. این درحالیست که تنش ها بعد از گزارش هایی که پولیس در نظر دارد تا اعتصاب کنندگان غذایی را به جبراً غذا بدهد تا زنده بمانند، افزایش یافت.

XS
SM
MD
LG